12 доказателства, че майчинството е по-тежко от работата в офиса

Трудът на майката 24/7 без почивни дни и без отпуска остава неоценен

29 Ноември 2024 г.
12 доказателства, че майчинството е по-тежко от работата в офиса

Уморена майка. Снимка: Shutterstock

Много често чувах оплаквания от приятелки, които станаха майки, че съпрузите им използват класически фрази: „Защо си уморена, когато си в отпуска по майчинство. Не работиш и си свободна цял ден?“
Имах късмет: съпругът ми не каза това, но думите му, че мога да си легна всеки момент през деня, когато съм вкъщи и да си поспя, все пак ми действаха като шамар.
Дали само той не разбира, че детето не спи дълбоко и винаги може да те събуди, че дори, когато припадаш за сън, то е будно, а понякога се налага да направиш избор между почивка, чистене, подреждане и готвене на вечерята.
Всичко това беше придружено от факта, че по време на майчинство нямах доходи и бях напълно финансово зависима от съпруга си. Съответно не можеше да става дума за бавачка или време за себе си.
Трябваше внимателно да обмисля семейния бюджет, да се лиша от много удоволствия като ходене на фризьор или седене в кафене (поради липса на пари, време и енергия).
Разбирам напълно защо жените бързат да се върнат на работа и да намерят помощник, който да гледа детето в този момент.
Има много причини, поради които майчинството е по-трудно от работата в офис.

1. Ненормиран работен ден

Когато човек работи в офис, той има строго определено работно време: например от 9 до 18. Точно в 18:05 може да изключи компютъра си и да се прибере.

Майка, която е изнервена от бъркотията вкъщи. Снимка: Shutterstock

При моя съпруг всичко беше точно по разписание, а това, че беше млад баща, беше допълнителна причина да не го задържат на работа.
Майчинските ми задължения продължаваха винаги поне два часа повече от работния ден на съпруга ми.
Оставах сама с детето от сутринта, щом излезеше от къщи (имаше час път с кола до офиса), а след това го чаках до 19:00 часа като манна небесна, за да мога да предам детето и си взема душ. Но първо трябваше да изчакам съпругът ми да се съблече и да вечеря.

2. Обяд на крак, а не по график

Майка пие кафе. Снимка: Shutterstock

В офиса винаги има определено време за обяд - от 15 минути до час и в този момент никой не те безпокои. Ако имате бебе или малко дете (или няколко), можете да забравите за спокойния обяд. Това определено ще бъде якакво похапване на крак, защото във всеки един момент детето може да изпълзи на някъде или да се качи на опасно място, от където може да падне.
Децата под 2-3 години обикновено трябва да бъдат наблюдавани особено внимателно. Не е опция да поставите бебето си на столче за хранене и да го вържете с колани. Тази функция се възприема от мъника като ограничаване на свободата и предизвиква бурен протест. И синът на моя приятелка успя, вързан за стол, да го язди като кон през цялата кухня.

3. Много безсмислена работа

В офиса има определен списък от отговорности и всяка задача има цел. Често можете да оцените обхвата на работата и да разработите план за ефективно действие. А когато след това видите списъка с изпълнени задачи, се чувствате горд или щастлив, че са изпълнени.
Докато сте в отпуск по майчинство, много неща напомнят на „труда на Сизиф“. Прибирате играчките и бършете масата, чистите основно, а половин час по-късно в къщата е пълен хаос. Оправянето на къщата може да ви измори невероятно. В същото време съпругът ви, прибирайки се от работа, няма да забележи резултатите от вашата работа и ще каже: „Защо поне малко не си подредила. Какво правиш по цял ден?“ 
В един момент повечето майки спират да прибират играчките и просто ги тъпчат по ъглити за нощта.

4. Силно чувство на самота

Играчки и дрехи по пода. Снимка: Shutterstock

Не всеки страда от това, но за много жени липсата на комуникация по време на отпуската по майчинство буквално „убива“. Липсва морална подкрепа и общуване с приятелки – все едно буквално ви откъсва от реалността. Разбира се, с течение на времето намирате други майки на двора, онлайн чат и т.н., но скоро разбирате, че сте ужасно уморена да обсъждате едно и също нещо и да дискутирате теми свързани основно с децата. Имате чувството, че другите области от живота са на пауза.

5. Невъзможтно е да останете сама

Това е странно, но много реално противоречие. От една страна майката на малко дете страда от липса на комуникация, от друга – физически никога не е сама, дори под душа и в тоалетната. Детето буквално я следва по петите. Навсякъде.

6. Безсънни нощи

Детето не позволява на майката да спи през нощта и този период трае различно: за някои до шест месеца, за други - до три години. И не всяка успява да прехвърли отговорността за люлеенето на бебето през нощта на съпруга си. Моят например винаги намекваше, че той ходи на работа и трябва да става сутрин рано. А ако не ходиш на рабата, все едно няма нужда да спиш...

7. Дори нямате време да гледате сериала

Докато бебето е малко и спи много, можете да гледате сериали, но... в един момент то пораства и майката вече няма свободното време.
Ако човек ходи на работа, на път за офиса може да включи любимата си музика в колата или , докато се вози в градския транспорт, да гледа видео.
Младата майка няма време за това. Когато детето спи, тя не иска да вдигате шум. Ако сложи срушалки, гарантирано ще заспи.

8. Вашият график е направен от „шефа“

Само си представете този кошмар: вие сте напълно зависими от ежедневието на вашия шеф, сякаш сте негов личен асистент. Можете да ядете, да работите, да правите почивки само когато той го позволи.
Приблизително това се случва, когато имате бебе. Колкото и да иска човек да подремне, няма как.

9. Нямате болнични или почивни дни

Ако имате малко дете, трябва да карате болестта на крак. Няма значение, че сте с температура, че главата ви цепи, никой не е отменил грижата за детето.
Научавате се да игнорирате дори най-неприятните симптоми. Това може да изиграе жестока шега на всяка млада майка. Ако няма помощ, тя буквално може да се съсипе.

10. Трябва да се скатавате

В отпуск по майчинство отново се чувствате като ученичка, която моли майка си за свободно време за среща с приятелка. В крайна сметка не можете да оставите детето си само вкъщи! И най-важното е, че не всяка успява да обясни на майка си или съпруга си защо иска да остане сама, без детето. Често бащата, който го вижда детето само вечер, се чуди как на някой това сладко бебе може да му омръзне.

11.Трудът ви не е оценен 

Имах късмет, че не срещнах твърдения, че „Работата на майката е лесна. Вие жените сте родени за това. Това ви е в кръвта“.
Но много жени се сблъскват с това мнение не само от страна на своите партньори, но и от свекърви и дори от майки.
По някаква причина нашето общество често подценява труда, който майките полагат за отглеждането на децата. И това въпреки че сега има тенденция към съзнателно майчинство и всички психолози говорят колко енергия трябва да дадете на детето, за да расте щастливо. Реалността е различна. Никой няма да ви каже: Браво! Справяш се страхотно! 
Затова много майки бързат да се върнат на работа. Работата в офиса се цени по-високо от домакинската, а има и истинска награда – получаваш заплата.

12. Трудно е да изглеждаш добре

В социалните мрежи ще видите майки, които изглеждат префектно - винаги добре поддържани, с грим и прическа. Те спортуват у дома и изглеждат шик. „Няма нищо сложно в това“, уверяват те, но вие няма как да им повярвате.
В действителност, докато детето е малко, дрехите ви винаги са изцапани с нещо, не може да оставите косата си пусната, защото ви пречи, а и детето се опитва да я скубе.
А ако решите да направите йога асана, детето ви възприема като част от спортното оборудване.

По материали  Parents , Мона Василева

 

 

Здраве

Когато сте уморени от майчинството, прочетете този текст

Да поговорим

Никой не предупреждава за трудностите на майчинството. Защо?

Да поговорим

3 доказателства, че майчинството не е ваканция

Още от

Майка с трите си деца. Снимка: Shutterstock

 

От първо лице: как раждах на 20, 30 и на 40 години

Понякога бебето отказва млякото, но има причини.
Снимка: Shutterstock

 

12 потенциални проблема, свързани с адаптираното мляко

Жена, която мечтае за бебе. Илюстрация: Shutterstock

Фалшива бременност: как се случва

Бременните трябва да бъдат особено внимателни с лекарствата. 
Снимка: Shutterstock

 

Бъдете много внимателни с антибиотиците през бременността

Майка кърми бебето си. Снимка: Shutterstock

Всички неопитни майки правят тази грешка

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Дванадесетгодишните деца се променят и развиват всеки ден.
Снимка: Shutterstock

 

Баща, който носи момиченце на раменете си. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Дванадесетгодишните деца се променят и развиват всеки ден.
Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

Най-важното за вашето дванадесетгодишно дете

Ето кои са промените в неговия растеж и развитие

Баща, който носи момиченце на раменете си. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Неделен баща

6 неща, с които всяка среща с детето ще бъде хубав спомен за цял живот

Малко момиче, което мечтае да стане балерина. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Детето ми си фантазира

Кога развинтеното въображение е от помощ и може ли да създаде риск, обяснява психолог

Момиченце, което прави сцена на родителите си. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

На пазар с дете: 5 правила за оцеляване на родителите

Ако се подготвите предварително, има шанс да си спестите истериите „Купи ми това! Искам онова!“

Разтворена книга, ароматни свещи и цвете. Снимка: Shutterstock

Семейство, което пее. Снимка: Shutterstock

Заедно

Как да обогатим творческите традиции на семейството

Да включим активно децата в тях