Какво отличава левичарите
Дете, което рисува. Снимка: Shutterstock
Експертите по детско развитие са единодушни: ако хлапето си служи предимно с лявата ръка, няма нужда да го принуждавате да работи с дясната.
Въпреки това, левичарите, както и тези, които си служат еднакво успешно и с двете, имат редица особености, които трябва да бъдат взети под внимание при тяхното обучение.
Учени от Нова Зеландия анализираха резултатите от IQ теста на повече от 1300 възрастни, които си служат с дясна и лява ръка.
Оказва се, че като цяло интелектуалните способности на левичарите и десничарите са еднакви.
Дете, което рисува. Снимка: Shutterstock
Децата, които еднакво добре използват и двете ръце, може да имат повече затруднения в училище.
В същото проучване в Нова Зеландия на хора, които си служат и с двете ръце, доказа , че имат средно по-нисък IQ.
Учените смятат, че мозъкът на тези деца изглежда се “обърква“ и не може да избере кое полукълбо да "определи" като доминиращо. Заради това интелектуалните способности страдат.
Няма толкова много „истински“ амбидекстери. Те не са повече от 1-1,5%. Но се налага наистина да положат повече усилия, за да учат добре: такива деца са по-склонни от други да страдат от хиперактивност и дислексия.
И затова е добре за тях да се създадат по-добри условия за обучение с участието на логопед, психолог и невролог.
На около 5% от децата се постаня диагноза „диспраксия” – това е нарушение на двигателното развитие, което е по-често при левичарите отколкото при десничарите.
Децата с диспраксия по-трудно се учат да ходят, да се хранят и да се обличат сами. Те имат затруднения във фината моторика и по-бавно усвояват умения като например да си връзват обувките и да извършват други ежедневни дейности.
Това разстройство засяга и ученето – децата с диспраксия се учат по-бавно да четат и да пишат, изпитват трудности при ясното изразяване на мислите си и съставянето на дълги изречения.
Ако забележите, че вашето дете левичар губи равновесие, спъва се и се блъска в други хора, често изпуска неща, ако се облича бавно и трудно преписва текст от дъската, се свържете с невролог.
Диспраксията не е свързана с интелектуални способности, така че с помощта на логопед и рехабилитационен терапевт детето ще може да навакса изоставането от връстниците си в обучението и ще живее пълноценен живот.
Фактът, че детето използва лявата си ръка като основна, показва, че доминиращото полукълбо на мозъка му е дясното. Именно то участва по-активно в разпознаването на визуална и пространствена информаци. Затова учените смятат, че левичарите са по-креативни.
Ако детето ви е левичар или използва е двете си ръце, има голям шанс да прояви интерес към творческите професии – рисуване, музика.
Но медалът има и обратна страна. Смята се, че левичарите са по-податливи и на психични разстройства, употреба на алкохол и наркотици.
Човек би си помислил, че след като левичарите са толкова добри в изкуствата, то в точните науки вероятно се изявяват по-слабо.
Но колкото и да ви се струва парадоксално, това не е така: 1% от американските ученици, които показват максимални резултати на тестовете по математика, са левичари.
Числата и формулите само изглеждат безкрайно далеч от, да речем, скулптури и картини. Всъщност математиката ни позволява да опишем обекти, които иначе би трябвало да бъдат изучавани с помощта на визуално-пространствено възприятие. А за това отговаря дясното полукълбо – а то е най-активно при левичарите и амбидекстрите.
Не се изненадвайте, ако вашето дете левичар проявява същия интерес към рисуването както към точните науки. Не го принуждавайте да избира едно от двете. Оставете го да се насочи натам, където го влече сърцето.
По материли на deti.mail.ru, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари