Защо някои мъже си остават непораснали деца
Мъж, който си е полегнал и дреме. Снимка: Getty
Отношенията с незрал партньор могат да създадат много проблеми, особено ако планирате дете. Тогава на раменете на жената ще падне допълнителна тежест – да се грижи за още едно „недостатъчно пораснало дете“, което свекърва й е родила, плюс собственото.
Експертът Ника Болзан обяснява как може да се ориентирате, че човекът до вас не е достатъчно зрял и не готов да поеме нови отговорности.
Всеки от нас пази в себе си „ вътрешното си дете“ и това е напълно нормално. Но, ако като зряла личност проявява емоционално незряло поведение, ще бъде квалифициран като инфентилен или със синдром на Питър Пан.
Това поведение може да се прояви и при двата пола и да създаде трудности в отношеният.
Жените, които влизат във връзки с инфантилни мъже, в крайна сметка са принудени да носят пълна отговорност за семейните решения. Това обикновено започва постепенно и незабелязано от самата жена.
Има няколко признака на незрялост на мъжа, които могат да помогнат на жената да избегне подобна връзка и да успее да изгради семейство с психологически стабилен партньор.
Ето кои качестве са присъщи на емоционално незрелите хора.
Мъж, който си е полегнал. Снимка: Getty
Може понякога може да се обидим от думите или действията на партньора си. В такива случаи емоционално зрелите хора решават проблема като говорят, обсъждат и така решават спора.
Емоционално незрелите мъже са склонни да задържат негативните преживявания в себе си за дълго време и когато са ядосани или стресирани, те често си спомнят отдавна забравени и таени обиди.
Инфантилните мъже под различни предлози не искат да помагат: в ежедневието, в отглеждането на деца и за други въпроси, които изискват съвместно участие.
Ако вашият партньор е емоционално незрял, той може да очаква да го направите вместо него или ще трябва постоянно да го молите за неща, които той сякаш не забалязва, че трябва да се свършат. А когато го подсетите, взема отбранителна позиция.
Емоционално незрелите мъже често развиват зависими отношения с родителите си, особено с майка си. Тази нездравословна динамика се формира през детството, когато мъжът постоянно се допитва до майка си и търси нейното одобрение.
Ако такава комуникация продължи след 20 години, това може да означава нарушени отношения родител-дете. Това в бъдеще може да се превърне в пречка за създаване на собствено здраво семейство.
Често този симптом се проявява в създаването на повърхностни връзки, без желание за изграждане на дългосрочни сериозни отношения. Инфантилните мъже често говорят негативно за бившите си партньорки . Вместо да поемат отговорност за своите действия или поведение, те предпочитат да обвиняват другите или да търсят външни фактори, върху които да прехвърлят вината.
Такива мъже са склонни да възприемат себе си от позицията на жертва във всяка ситуация.
Мъж, който си е полегнал. Снимка: Getty
Този симптом се проявява постоянно – той непрекъсното отлага вземането на окончателно решение. Фразите „ще видим“, „още не съм решил“ или „трябва да помисля за това“ крият бягство от отговорност и мързел.
Инфантилните мъже постоянно отлагат вземането на решения, било то избор на място за почивка, ходене на ресторант или обсъждане на чувствата и плановете им за бъдещето.
Често за такива мъже е трудно да си намерят или запазят работа.
Ако мъжът има възможност да получава допълнително пари от родители или от жена си, той предпочита да избягва работата, тъй като това е допълнителна отговорност.
Обикновено не знаят здравословни начини за справяне със стреса. Следователно те ще избягват всякакви ситуации, задължения и отговорности, които им причиняват този стрес.
Те може да изберат пасивна почивка, като избягват всякакви активни дейности, които могат да им помогнат да се справят с емоционалния стрес.
Емоционално незрелите мъже често са по-податливи на зависимости, като употребата на незаконни вещества, алкохол и хазарт.
Те не осъзнават потенциалните опасности и последствия от действията си, както за тях самите, така и за другите.
Често такива мъже може да се опитат да оправдаят безотговорното си поведение с различни обстоятелства или лични проблеми.
Инфантилните мъже пренебрегват чувствата и емоциите си, защото те ги карат да се чувстват неудобно. За тях изразяването на мислите и чувствата им е признак на слабост и уязвимост.
Емоционално незрелите хора често нямат ясна представа за бъдещето и не знаят как да го планират. Те избягват много задължения, като сериозни разговори за бъдещето, правене на планове и разрешаване на възникнали трудности. Такива мъже позволяват на другите да се грижат за тях, като взимат много повече, отколкото дават.
Те владеят така нареченият „глайзинг“ - форма на психологическа манипулация, която кара жертвата да постави под въпрос своите мисли, чувства, преценки и спомени. От тях може да чуете следните фрази: „ти си твърде нервна“, „ти си се претоварила“, „ти си постоянно нещастна“, „говорихме за това, не помниш ли?“
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари