Какво представлява този проблем и защо не бива да ни плаши
Има деликатни начини да почистите кожата на мъничето от крусти.
Снимка: Shutterstock
Бебешката кожа е изключително деликатна и поради тази причина страда от специфични кожни състояния. Един от честите проблеми, които притесняват младите майки, са коричките по главичката на новороденото, т. нар. крусти. Какво представляват те, как да се справите с тях и защо не бива да ви плашат?
Крустите са напълно нормално явление, макар да изглеждат притеснително.
Снимка: Shutterstock
Крустите се появяват по главичката на бебето обикновено около третия месец, но има случаи, когато може да ги забележите и при новороденото. А може и изобщо да не се появят, спестявайки на родителите едно притеснение.
Тези корички представляват жълтеникави или белезникави люспички, разположени са в областта на скалпа, предимно по окосмената част. В някои случаи могат да засегнат и веждите.
Добрата новина е, че бебето не изпитва никакъв дискомфорт, макар в очите на родителите това да изглежда силно притеснително. Крустите, наричани още млечни крусти, са напълно безобидно състояние, което не изисква лечение и отминава спонтанно в рамките на няколко месеца, а понякога и по-бързо, но почти винаги до навършването на първата годинка.
Установено е, че крустите се появяват около първия месец при около 10% от бебетата и достигат своя пик около третия месец, когато са засегнати близо 70% от кърмачетата. Около петия месец почти отминават, а към 12-тия вече се забелязват едва при 7% от малките, което показва как проблемът отминава спонтанно.
Причините за появата на крустите все още не са напълно изяснени. Според част от специалистите, това е форма на бебешки себореен дерматит. Други обаче твърдят, че става дума за вторично влияние на майчините хормони, провокиращи свръхактивност на мастните жлези, които предизвикват и свръхпроизводство на себум.
Появата на тези люспи няма връзка с честотата на къпане или използваните козметични продукти. Но пък зависи от тях, най-вече от шампоана, с който се къпе бебето.
Мазната кожа, защото така изглежда тя, когато има подобни налепи по главата, не бива да ви притеснява. Крустите сами ще опадат от кожата на бебето. Но може да полагате подходящи грижи, което да улесни тяхното естествено отстраняване.
Първото и най-важно е да изберете правилно шампоана. Той трябва да е мек и щадящ, за да премахне крустите, но също така да предотврати и повторната им поява.
След измиването на косата и нежното подсушаване с хавлийка (само с попиване и никога с търкане), може много внимателно да срешете косата с мека четка. Това се прави не с цел да отлепите крустите от кожата, а само за да отстраните вече изпадалите корички.
В никакъв случай не отстранявайте насила коричките.
Снимка: Shutterstock
В никакъв случай не използвайте шампоан за възрастни срещу пърхот. Крустите не са пърхот, а и въпросните козметични продукти са съобразени с друга възраст и са доста агресивни като съставки спрямо нежната бебешка кожа.
Никога не опитвайте да премахнете насила коричките по механичен начин – без значение на средството, което използвате. Така само ще травмирате деликатната кожа, а и има риск от инфекции.
Избягвайте и всякакви масла и кремове, тъй като те могат да раздразнят кожата на малкото и дори да я алергизират.
Деси Тодорова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари