Научете хлапето как да управлява емоциите, без да посяга, бие и чупи
Деца, които се бият на поляната. Снимка: Shutterstock
В първата част на материала психолози обясниха в кои ситуации и защо детето става агресивно. Защо не може да контролира чувствата и да овладее емоциите? Какво поражда поривите на гняв и агресия?
Сега продължаваме със съвети как родителите могат да се справят с тези ситуации.
Въпреки че детето може да има причини да бъде агресивно, това не означава, че трябва да пренебрегвате поведението му и да го оставите да действа както си иска.
Важно е да го научите, че удрянето е неприемливо и, че има други начини за управление на емоциите.
Наблюдавайте детето си и се опитайте да определите кога то започва да действа по-агресивно. Агресията му може да се „отключва“ от умора, глад или свръхстимулация.
Като знаете какво я предизвиква, ще ви бъде по-лесно да спрете тези прояви или напълно да ги избегнете.
Голямо дете малтретира братчето си. Снимка: Shutterstock
Нашите деца копират това, което виждат, така че се уверете, че то не гледа предавания и не играе игри с насилие.
Изберете филми, подходящи за възрастта, които демонстрират подходящо поведение – такова, каквото вие бихте искали хлапето ви да копира (видеоклиповете с котки също работят).
Децата имат много енергия, така че им дайте възможност да я изразходват и да изпуснат парата, като тичат наоколо и играят.
Уверете се, че всички във вашето семейство са на едно мнение относно агресивното поведение. Уверете се, че всички се придържате към едни и същи правила и ограничения, което ще доведе до едни и същи последствия.
Ако сте непоследователни, това ще увеличи детсктата агресия. Липсата на контрол и ясни граници ги плаши и обърква.
Деца, които се бият на поляната. Снимка: Shutterstock
За да започне детето да разбира причинно-следствените връзки, те трябва да са логични.
Ако хвърля играчки, вземете тези играчки. Ако удари някого, човекът се отдалечава. Винаги трябва да сте последователни в действията си. Така детето ще знае какво да очаква и какво следва.
Ако детето ви има много „инструменти“ за решаване на проблеми в своята „кутия с инструменти“, ще му бъде по-лесно да избира начини, различни от агресията.
Помогнете му да разбере чувството, което изпитва – говорете, съчувствайте му и след това му покажете алтернативен начин как да реагира. Например: „Виждам, че си разстроен, защото сестра ти не сподели бисквитките с теб. Не е нужно да я удряш: може просто да я помолиш да ти даде една. Можеш да помолиш и мен да ти дам бисквитка."
По материали на BabyChicks, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари