Без значение дали става дума за физическо или емоционално насилие
Уплашено и тъжно дете. Снимка: Shutterstock
В ранна възраст детето все още не може да обясни, че има проблеми, но определени модели на поведение трябва да предупреждават възрастните, че нещо нередно се случва с него.
Уви, тъжната тенденция на нашето време е, че има твърде много насилие. На двора, в училище, в градския транспорт, в детската градина – вече не сте сигурни, че хлапето е в безопасност.
Хубаво е, когато то може да каже, че нещо или някой го притеснява или обижда. Ако обаче то не може още да говори?
С по-големите деца също не е толкова просто: те могат да говорят за насилието, но не винаги го правят - някои се страхуват, други се срамуват. Но, подобно на най-малките, те ще покажат, че нещо се случва с тях. Важно е навреме да разпознаете тези невербални знаци.
Какви могат да бъдат те, казва детският психиатър Гилбърт Вийл.
Внезапен отказ от ядене, странна загуба на апетит, безсъние, кошмари - всичко това може да означава, че детето е преживяло и продължава да изпитва някакъв дълбок шок.
Уплашено от съня дете. Снимка: Shutterstock
Това е особено тревожно, ако досега подобно поведение не се е проявявало.
Тези две противоположни реакции също могат да бъдат следствие от насилие. Това дете ще се дистанцира от всички, с които преди е общувало добре. Или ще бъде прекалено активно. Това са поведенчески крайности, които показват някакъв вид травма.
Най-естествената детска дейност са игрите. Начинът, по който детето взаимодейства с играчките си, може да разкаже много за неговото емоционално състояние.
Може да спре да се интересува от любимите си занимания, но игрите му ще включват сцени на насилие. Ако хобитата са станали по-насилствени, това е тревожен знак.
Малтретираните деца може да проявят агресия. Ако дете, което е било спокойно, внезапно започне да се ядосва или стане агресивно, се замислете. Това може да е знак, че то се страхува от някого.
Голямо момиче с биберон в уста. Снимка: Shutterstock
Майките, чиито деца са били малтретирани в детските градини, често говорят за това. Например, когато внезапно започне да се напикава през нощта, спира да ползва гърне или иска биберон.
Случва се речта да регресира - дете, което вече говори, отново започва да бърбори като бебе.
Дете, което е преживяло насилие, може да развие специфични страхове, свързани с травматичното преживяване. Например, ако е било изгорено с чай или вода, може да се страхува да плува. Такива страхове трябва да се приемат сериозно - те често показват, че се е случило някакво травматично събитие.
По материали на Psychologies. Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари