Каква е нормата и кога трябва да се тревожим
Новородено бебе. Снимка: Shutterstock
Нормалното тегло на новороденото е 3-3,2 кг. , но до края на престоя в родилния дом майките забелязват, че то губи малко. Това става ясно, тъй като и двата показателя се записват в обменната карта, която майката получава при изписване.
Тази разлика неволно предизвиква безпокойство: в крайна сметка скоростта на развитие на детето зависи от телесното тегло. Но в действителност няма причина за притеснение, обяснява педиатърът д-р Елена Хованска.
Майка, която кърми. Снимка: Getty
Трябва да се консултирате с лекар, ако пет дни след раждането загубата на тегло надвиши 10% от първоначалното му телесно тегло. Струва си да се отбележи, че когато теглото на бебето намалее с повече от 10%, то има признаци на дехидратация.
Загубата на тегло през първите дни от живота е естествен процес, който лекарите наричат „ физиологична загуба“. Ако, разбира се, се случва в определени граници.
Загубата на тегло се свързва предимно със загуба на течности през кожата и през белите дробове по време на дишане.
Освен това пъпната връв изсъхва и започват да се отделят урина и мекониум (първоначални изпражнения), натрупани по време на вътрематочното развитие. И тъй като бебето все още приема много малко кърма, обемът течност, който тялото му получава, е по-малък от количеството влага, което отделя.
Температурата и влажността на въздуха в стаята, в която се намира мъникът, също имат значение.
За нормални стойности се считат съответно 18−21°C и около 70% влажност.
Колкото по-висока е температурата и по-ниска влажност, толкова повече бебето се изпотява и губи тегло.
Бебе, което е на майчината гърда. Снимка: Getty
Максималното понижаването на теглото идва между 3-ия и 5-ия ден от живота на новороденото. Обикновено тя варира от 5 до 10% от първоначалното тегло. Така че, ако новороденото тежи 3 кг, обикновено може да загуби 150-300 г. Но ако бебето е родено преждевременно, тогава в първите дни от живота тази цифра може да бъде до 15% от първоначалните параметри.
Тези, с изключително ниско телесно тегло (под 1 кг), понякога губят 18% от теглото си. Границите също се разширяват по време на продължително раждане или ако бебето е претърпяло нараняване при раждане.
Едно от условията за бързо възстановяване е ранното прикрепване на бебето към гърдата. Това може да стане до 20 минути след раждането му.
Причина за безпокойство за млада майка може да бъде не само загубата на тегло в първите дни, но и външният вид на детето.
Новородените не винаги са като по снимките - сладки бебета с розови бузки. Понакога са със синкав оттенък на кожата, пожълтели от жълтеница и с червеникави мехури по кожата - всичко това преминава с времето.
Няма как да предпазите вашето бебе от загуба на тегло. Но ако осигурите редовно кърмене, възстановяването ще бъде по-бързо и загубата на тегло ще бъде минимална.
Здравите деца се възстановяват доста бързо: още на 6-8-ия, максимум 14-ия ден от живота, то ще върне предишното тегло.
При нормални грижи и кърмене бебето ще започне да наддава от 125 до 500 грама на седмица.
Продължителното задържане или прекомерното наддаване на тегло показват здравословни проблеми, като инфекциозен процес или вродени заболявания.
Важно е майката да приема много течности и да е максимално спокойна. Това гарантира нормалния приток на кърма.
Решението бебето да се дохранва, се взема от педиатър. Това може да се наложи само, ако има плътни изпражнения и рядко уринира.
Ако е на адаптирано мляко, бебето се нуждае от вода, особено ако навън е горещо.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари