Отговор дава опитен акушер-гинеколог (част 1)
Бременна по време на преглед с ултразвук. Снимка: Getty
Често говорим за проблеми, свързанис раждането. Разказвали сме за това как една жена може да определи кога е време да отиде в родилния дом, какво обезболяване може да й предложат, защо се прави стимулация на раждането и какви са показанията за цезарово сечение.
Остават, разбира се още много въпроси за това как протича процесът на раждане, какво може и какво не може да се прави в този момент.
Въпросите, които вълнуват всяка родилка са различни, дори и ако тя е ходила на школа за бъдещи родители.
Въпроси възникват дори по време на самото раждане. На някои от тях отговаря опитен акушер-гинеколог
Възможно ли е да не забележа изтичането на околоплодна течност и колко опасно е това?
Амниотичната течност най-често изтича при голямо разкритие по време на раждане. Поради това обикновено е трудно жената да не забележи. Но понякога се случва водите да изтекат още преди началото на раждането. Това явление се нарича преждевременно спукване на околоплодния мехур.
Най-често бременната вижда и усеща, че водата изтича, но ако има някакво съмнение и това се случило, докатато например взема душ, или количеството е било незначително и е останало незабелязано, тогава е по-добре да се свърже с лекуващия си лекар. Той ще направи обследване и ще прецени дали водите са изтекли.
Има и амниотестове, които всяка жена може да направи у дома. Обикновено те изглеждат като специални тампони и се продават в много аптеки.
Когато постъпя за раждане, ще ми направят ли клизма?
Очистителна клизма не се поставя задължително, а се прави само по желание. В съвременните родилни домове това вече не се практикува.
Бременната може дори да отиде до тоалетната по време на раждане под наблюдението на медицински персонал, така че няма нужда да се страхува.
Ако раждането е естествено, има разкъсвания или епизиотомия, кога ще мога отново да имам интимни отношения?
Не се препоръчва сексуална активност в рамките на 42 дни след раждането. Няма значение дали е естествено раждане, дали има разкъсквания, епизиотомия или с било цезарово сечение.
През първите 42 дни жената трябва да се въздържа от интимен живот. Също така се препоръчва да избягва къпане и физическа активност.
След този период, когато интимният живот се възобнови, не трябва да се подценява защитата от нежелана бременност. След раждането това е не по-малко важно от преди.
Изборът на противозачатъчни зависи от това дали кърмите или не, и от редица други фактори.
Може да се използва бариерна контрацепция (презерватив) или ниски дози хормонални противозачатъчни, разрешени по време на кърмене, които ще ви предпише вашият лекар.
Мона Василева
Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock
Подправките не само овкусяват храната, но и ни предпазват от неприятно подуване.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари