Свързаните с това разстройства са все по-разпространени в детството и юношеството
Прегръдката и едно от най-силните успокояващи средства.
Снимка: Shutterstock
Безпокойството не е нещо, присъщо само на възрастните: може да се случи дори и на децата. Тревожните разстройства са все по-широко разпространени, както в детството, така и в юношеството. А когато страда едно дете, страда цялото семейство.
Обикновено децата и юношите стават тревожни поради притеснения относно училищните ангажименти, представянето им в спорта и приятелите. Понякога именно склонността към перфекционизъм генерира състоянието на напрежение. Резултатът е, че детето изпитва чувство на потиснатост.
Като родители искаме да предпазим децата си от тревожните моменти в живота. Но прекалено защитното отношение може да им попречи да развият способността да управляват това чувство. По-важното е да се научим как да успокояваме детето в моментите, когато тревожността го атакува.
Има няколко ценни фрази и действия, които са простички, но изключително полезни именно в такива случаи.
Уверете детето, че го обичате.
Снимка: Shutterstock
Да чуете, че сте в безопасност от човека, когото обичате най-много, е силно изявление. Запомнете: безпокойството кара децата да се чувстват така, сякаш умът и тялото им са в опасност. Повтарянето, че са в безопасност, може доста бързо да ги успокои.
Ако детето получи паник атака, обикновено казваме да опита да поеме дълбоко въздух, но то ни отговаря, че не може. Вместо това превърнете ситуацията в игра. Преструвайте се, че надувате балон, издавайки смешни звуци. Кажете му: „Нека заедно опитаме да надуем гигантски балон“. Поемете дълбоко въздух и започнете да броите до пет, като обясните на детето, че на 5 балонът трябва да гръмне. Поемането на три дълбоки вдишвания ще му помогнe да се отпусне.
Ако детето е тревожно за дадено събитие, помогнете му да помисли за него и да определи какво ще се случи след това. Тревожността причинява късогледство, което кара детето да мисли, че няма нищо друго след това събитие и светът свършва.
Раздялата е мощен тригер за тревожност за малките деца. Уверете детето си, че ще работите заедно, дори и да не ви вижда.
Настаняването удобно успокоява ума и тялото. Доказано е също, че по-тежките одеяла намаляват тревожността чрез увеличаване на леките физически стимули.
Тази техника на разсейване не изисква подготовка. Преброяването на хората с ботуши, броя на часовниците, броя на децата или броя на шапките в стаята изисква наблюдение и размисъл, което намалява безпокойството на вашето дете.
Посочването на всички хора, които може да споделят неговите страхове и тревоги, помага на детето да разбере, че преодоляването на безпокойството е напълно възможно.
Безпокойството често превръща къртичините в планини. Една от най-важните стратегии за преодоляването му е да разбиете планината на управляеми парчета. По този начин детето ще разбере, че не цялото преживяване предизвиква безпокойство, а само една или две части от него.
Компетентността поражда доверие. Доверието успокоява безпокойството. Помагането на детето да си спомни момент, когато е преодолявало безпокойството, му дава чувство на компетентност и следователно увереност в своите способности.
Знаейки, че като майка сте вече доволна от усилията, които детето е положило, независимо от резултата, за него това е облекчение и успокоение, че не очаквате да направи даденото нещо перфектно, което обикновено е източник на стрес за много деца.
Движението много помага в такива моменти.
Снимка: Shutterstock
Упражненията облекчават безпокойството, отпускат стегнатите мускули и подобряват настроението. Ако детето ви не може да се разхожда в момента, накарайте го да тича на място, да скача на въже или да се разтяга.
Оставете детето ви да ръководи ситуацията и да ви каже коя успокояваща стратегия или средство предпочита в тази ситуация.
Децата често се чувстват така, сякаш безпокойството им никога няма да свърши. Вместо да затваряте, избягвате или смачквате тревогата, напомнете, че облекчението е на път.
Визуализацията е ефективен инструмент срещу тревожност. Когато детето ви е спокойно, практикувайте тази стратегия за успокояване, за да може то да я използва успешно и по време на тревожни моменти.
Ако детето ви е особено тревожно, прегърнете го. Можете да го накарате да седне в скута ви и да го държите здраво. Физическият контакт ще му помогне да се отпусне.
Деси Тодорова по материали от Donna moderna
Бебетата нямат почти никакви проблеми във водата, защото тя напомня на доскорошната им естествена среда.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари