7 важни причини да включите тази игра в ежедневните ви занимания
Шахът носи много ползи на децата.
Снимка: Shutterstock
През есента и зимата шахът е приятно занимание в дните, когато няма как да се излезе навън, а наличните игри са ви отдавна омръзнали. Той обаче е и много полезен за децата, тъй като развива мисленето им, а и не само него.
Вижте защо е добре да ги научим да играят на шах и конкретните плюсове, които ще им донесе това.
Подобно на всички стратегически игри, шахът дава възможност на детето да мисли логично и след това да използва тези знания и опит за разрешаване на реални проблеми.
Освен това то свиква да предвижда ходовете на противника и да променя своите в движение, за да излезе победител.
Концентрацията е ключова по време на игра на шах. Защото е важно да се следят постоянно ходовете на противника, да се предотвратяват опасните ситуации и да се блокира застрашаващата ви фигурка.
Разсейването може да бъде фатално и в крайна сметка има по-голям шанс да спечели онзи, който успее да поддържа нивото на концентрация за по-дълго време.
Подобно на много игри, и шахът се основава на много строги правила, които трябва да се знаят и спазват, като същевременно се уважава и противника.
Измамата в шаха е невъзможна. И късметът не е елемент на играта, така че това е един доста добър възпитателен метод.
Разум, самоконтрол, способност да се мисли бързо, но обмислено са само част от ключовите елементи за постигане на победа. Шахът стимулира и подпомага тези умения, прави ги стабилни в дългосрочен план.
Дори не е нужно да коментираме защо. Играта на шах е бавна и може да продължи няколко часа. Това подлага търпението на изпитание. Не трябва да се бърза, ако се стремите към победа. Противниците са наясно, че е нужно да изчакват търпеливо реда си.
Малко игри допринасят за развиване на това умение, което често отсъства при новите поколения.
Запаметяването на изиграните ходове и това, което противникът е направил, помага да не се изгуби нишката на играта и да не се налага да се прави нова стратегия и да се започва от нулата.
Освен това шахът помага за подобряване на зрителната памет, която заедно със способността за концентрация и развиването на логическото мислене, са ключови елементи за постигане на успех.
Шахматистът трябва да се довери на себе си. Трябва да започне от предположението, че разполага с всички инструменти за справяне в играта и постигане на победа. Той трябва да вярва в способността си, че може да реши всеки проблем.
Деси Тодорова по материали от Nostro figlio
Уравновесените личности прекарват достатъчно време не само със самите себе си, но и със семейството, приятелите или партньора си.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари