Японският изследовател Кен Моги разкрива тайната на дългия живот в древна философия
Снимка: Guliver / iStock
На японски икигай обозначава удоволствието от живота (от „ики“ – да живея, и „гай“ – причина). Използва се и за дребни неща, и за големи цели и постижения, но винаги е свързан с успех, с чувство за щастие и най-вече с по-дълъг и по-спокоен живот. В „Малка книга за икигай“ (ИК „Сиела“) японският изследовател Кен Моги разказва изключително сладкодумно как икигай може да бъде достъпен за всеки от нас.
Впечатляващ факт е, че мъжете в Япония са на четвърто място по дълголетие в света според изследванията, докато жените са дори на второ. Но това не е учудващо, при положение че японското разбиране за икигай е толкова вкоренено в културата и начина на мислене, че е неотделима част от всекидневния им живот и всяко действие – от най-голямото до най-незначителното. В професионалния успех, в личните връзки, в хобитата, които японците култивират в изумителни детайли.
В края на миналия век датско изследване разкрива, че гените обуславят само около 10% от това колко дълго ще живеем. Останалите 90% зависят от начина ни на живот. Така се ражда и концепцията за Сините зони – места в света с рекордно висока средна продължителност на живота. Да изследваме отблизо навиците и практиките на тези места, би означавало да намерим най-близкото възможно нещо до формула за дълъг живот. Една от тези точки е Окинава в Япония, чието население се радва на най-голяма продължителност на живота от всички останали зони. Когато учените разговарят с местните жители в опит да разберат причината, една дума се появява непрекъснато: икигай.
Но какво е икигай? Според сто и две годишен майстор по карате, това е да поддържа уменията си в бойните изкуства. Стогодишен рибар все още продължава да излиза три пъти седмично за риба, за да изхранва семейството си. За една сто и две годишна жена икигай е да прегръща мъничката си пра-пра-правнучка. Как обаче можем ние да открием собственото си усещане за икигай и как да го използваме за по-дълъг и по-щастлив живот?
В „Малка книга за икигай“ японецът Кен Моги ни отвежда на вдъхновяваща разходка из миналото и настоящето на Япония, сред жителите на Страната на изгряващото слънце, техните традиции, радости и скърби – всичко, което формира техния уникален светоглед. Икигай е постижим и е достъпен за всеки от нас, пропит с ликуване от разнообразието на живота. Ако следваме стълбовете му, описани от Моги, до края на книгата вече ще сме успели да намерим онова, което ще ни кара да се будим, готови за предизвикателствата на всеки следващ ден.
Откъс
Тъй като икигай е идея, дълбоко вкоренена в японските култура и вековно наследство, за да изясня нейната същност и съдържание, ще трябва да се върна далече назад в японските традиции, търсейки паралели със съвременните нрави. Според мен икигай е нещо като когнитивен и поведенчески център, около който са организирани разнообразни житейски порядки и ценностни системи.
Икигай се намира в царството на малките неща. Утринният въздух, чашата кафе, слънчевият лъч, масажирането на октопода и похвалата от американския президент се приемат на равни начала. Само онези, които осъзнават богатството на целия този спектър, могат истински да го оценят и да му се насладят.
Това е един от важните уроци на икигай. В свят, където стойността ни като хора и нашето усещане за себестойност се определят главно от степента на успех, мнозина живеят в излишен стрес и напрежение. Човек придобива усещането, че неговата ценностна система е годна и оправдана единствено когато се съизмерва с конкретни постижения – например повишение или доходна инвестиция.
Е, отдъхнете си! Можете да имате икигай, смисъл в живота, без непременно да сте се доказали по този начин. Това обаче съвсем не означава, че е лесно за постигане. Понякога дори на мен ми се налага да си напомням тази истина, макар да съм роден и израсъл в страна, където икигай е малко или много общоприето познание.
Аз ще ви покажа, че разбира се, не е задължително човек да е японец, за да притежава икигай. Когато си мисля за икигай като за лична наслада, винаги се сещам за един конкретен стол, на който се натъкнах във Великобритания.
В средата на 90-те на миналия век, след като получих докторската си степен, работих две години върху едно изследване в научната лаборатория по психология на Кеймбридж. Настанен бях в дома на изтъкнат професор. Докато ми показваше стаята, където щях да живея, домакинът посочи един стол и обясни, че той имал особена сантиментална стойност: баща му го направил специално за него, когато бил дете.
Столът не представляваше нищо особено. Ако трябва да съм честен, дори беше доста грубоват като изработка. Изобщо нямаше изискан вид, а тук-там се виждаха недоизпипани места. Ако го обявяха за продан, едва ли щяха да му вземат големи пари. Но въпреки това по блесналия поглед на професора си личеше, че за него столът има особена стойност. И единствено това беше от значение. Столът заемаше особено място в сърцето на професора само защото баща му го бе изработил специално за него. Точно за това става дума при ценностите от сантиментален характер.
Този пример е незначителен, но пък иначе много въздействащ. Икигай е като стола на този професор. Тук става дума да откриеш, дефинираш и оцениш онези житейски наслади, които значат нещо за теб. И няма нищо лошо, ако никой друг не споделя тяхната стойност, макар че, както се разбра от историята на Оно и както по-късно ще стане ясно в тази книга, преследването на лична житейска наслада често води до публично признание. Човек може да култивира своя собствен икигай, да го отглежда тайно и полека, докато един ден обере самородните му плодове.
Оценявайки начина на живот, културата, традициите, умствените нагласи и житейската философия на японците в тази книга, ние ще открием идеи за здравословен живот и дълголетие, втъкани в икигай. Така че междувременно може да се запитате:
Кои са вашите сантиментални ценности?
Кои дребни неща ви носят удоволствие?
Това е добра отправна точка, когато става дума да откриете своя собствен икигай като път към по-щастлив, по-пълноценен живот.
Петте стълба на икигай са:
Стълб 1: Започни от нещо малко
Стълб 2: Освободи се от себе си
Стълб 3: Хармония и устойчивост
Стълб 4: Радостта от малките неща
Стълб 5: Бъди тук и сега
Всеки от тях представлява опора на самата основа, която позволява на икигай да процъфти. Те не се изключват взаимно, нито са самодостатъчни, нямат определен ред или йерархия. Но са жизненоважни за разбирането на икигай; те ще ви дават ориентир, докато осмисляте прочетеното и начина, по който то рефлектира върху вашия собствен живот. И всеки път връщането към тях ще обновява и задълбочава усещането ви кое е значимо.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари