Вижте защо експертите смятат, че малките са способни на това още от съвсем ранна детска възраст
Има неща, на които не само можете, а е и добре, да научите малкото дете.
Снимка: Shutterstock
Като родители, ние променяме приоритетите си около здравето, безопасността и щастието на децата си. Когато те се наранят, очакваме да сме тези, които ще дойдат на помощ с лепенка и прегръдка. Но се оказва, че децата също могат да помогнат за спасяването на човешки живот.
„Американската сърдечна асоциация“ (AHA) твърди, че децата на възраст от едва 4 години трябва да бъдат обучавани на животоспасяващи умения, за да помогнат в случай, че някой има нужда от спешна помощ. AHA е създала набор от насоки, които помагат на децата и семействата да научат признаците, как да се обадят за помощ и дори да извършват изкуствено дишане.
Целта е децата да се научат да помагат адекватно според възможностите си.
Снимка: Shutterstock
Идеята е по-малките да се научат как да разпознават признаците на сърдечен арест и как правилно да повикат помощ.
Чрез бавно надграждане на тези знания децата могат не само да усвоят животоспасяващи умения, но и да получат възможност да помагат на другите. Без значение, че на тази крехка възраст не могат да направят компресии на гръдния кош, например, те ще се научат да не изпадат в паника в такива ситуации, а да запазят самообладание.
„Спирането на сърдечната дейност е водеща причина за смърт в световен мащаб, като процентът на оцеляване варира между 2 и 20%. Изграждането на умения в ранна възраст, които да се затвърждават последователно през годините в училище, има потенциала да обучи поколения ученици и техните родители как да реагират при спиране на сърдечната дейност, да извършват компресии на гръдния кош и спасителни вдишвания“, казват в изявление от AHA.
Няма точен отговор на този въпрос. Някои деца в тази възраст определено са способни да предупредят възрастен, че някой има нужда от помощ или е загубил съзнание. Други обаче е възможно да се уплашат и да замръзнат когато видят наранен или болен.
Родителите, преподавателите и здравните специалисти трябва да оценят готовността и способностите на децата, за да определят подходящото ниво на обучение и образование, което те могат да получат. Когато говорят с децата за спешни случаи, родителите и възпитателите трябва да използват подходящ за възрастта и чувствителен подход.
Макар че 4-годишните деца имат общо ниво на развитие, всяко дете е различно и някои може да се нуждаят от повече подкрепа, когато слушат за спешни случаи. Най-добре е всичко да бъде просто, като например лесни за разбиране език и понятия.
На 4 години детето е способно да научи потенциалните опасности у дома.
Снимка: Shutterstock
Специалистите са на мнение, че тази подготовка трябва да бъде започната в семейството. Като за начало научете децата на пълното име, домашния адрес и телефонния номер. Все пак тази информация е от решаващо значение.
Други мерки за готовност за безопасност, които могат да бъдат разбрани от деца на възраст от 4 години, включват: идентифициране на потенциалните опасности в дома, като горещи повърхности, остри предмети и опасни вещества; обучение на децата за противопожарна безопасност.
Малко по-големите могат да надградят тези умения за спасяване на човешки живот, като научат основните умения за оказване на първа помощ, като например почистване и превързване на малки рани, разпознаване на признаци на заболяване или нараняване, осигуряване на комфорт и подкрепа на човек, който е наранен.
Научете ги и как да прилагат натиск, за да спрат кървенето от рана. А когато пораснат още и развият повече физическа сила, координация и разбиране, те могат да започнат да изучават основни техники за изкуствено дишане, включително компресии на гръдния кош и вдишвания. Добре е да се запзнаят с работата с автоматичния външен дефибрилатор (АВД), който е животоспасяващ в случаи на сърдечен арест.
Никой не е твърде млад или стар, за да се научи на тези изключително важни техники, защото няма по-ценно нещо от човешкия живот.
Елена Николова по материали от Parents
Калцият може да бъде въведен в тялото не само с млечни, а и с растителни продукти.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари