Как да се грижим за пъпките във всеки етап от болестта, разказва д-р Сияна Живкова
Момиченце с пъпки по лицето. Снимка: Shutterstock
От началото на годината случаите на варицела рязко нарастват. Увеличението през първата седмица 2025 е двойно: 737 регистрирани срещу 376 случая за предходната седмица по данни на Здравното министерство. Боледуват малки и по-големи деца, а често заразяват и своите родители.
„Хубаво е варицелата да се изкара в детска възраст, защото след това няма да си спомняме колко тежко е било“, с усмивка разказва дерматологът д-р Сияна Живкова.
С нея разговаряме не само за етапите на болестта, но и как майката може да помогне и да облекчи състоянието на детето. И най-вече как да не останат следи от обрива. Въпрос, който тревожи родителите, особено тези, които цял живот носят следи от шарката в детството.
Снимка: личен архив на д-р Сияна Живкова
Д-р Живкова, може ли по обрива майката да се ориентира, че това е варицела и как?
При варицела обривът е специфичен. Пъпките са червени и дребни – затова народът я нарича „лещенка“. Те се явяват в зоните на затопляне: по врата, от вътрешната страна на ръчичките на детето. Аз, като дерматолог, я различавам най-лесно по обрива на скалпа. Когато разтворя косата, там откривам пъпки.
В този първи етап има ли сърбеж и риск от разчесване?
По-скоро кожата пари и има дискомфорт. В първата фаза, когато пъпките избиват, те не сърбят. Сърбежът се явява по-късно. Обривът е в епидермиса, като се случва с всички вируси. Той не засяга и не наранява базалните мембрани – това е слоят, който разделя дермата от епидермиса и е основата за образуване на нови клетки. От базалната мембрана новообразуваната клетка се изкачва нагоре в роговия слой. Случва се за 28 дни. Това е цикълът на обновяване, на регенерация на кожата. Затова пъпките заздравяват напълно след един месец.
Какво може да се направи, за да се облекчи състоянието на детето в този първи етап?
Може да се използва подсушаващ спрей. Повечето спрейове имат в състава си успокояващи и противосърбежни съставки. Тези спрейове са особено нужни във втория етап, когото пъпките започнат да отделят лимфа и подмокрят кожата.
Дете с обрив пие вода, Снимка: Getty
Остаряло ли схващането детето с варицела да не се къпе и кожата да не се мокри?
Къпането помага и облекчава състоянието. Още от първите дни на обрива, хладката вода понижава температурата. Детето може да се мие на зони или изцяло да се къпе. Важно е обаче да се използва душ олио, което освен че почиства, хидратира кожата. Колкото е по-хидратирана кожата, толкова е по-малко уязвима от външни въздействия. С овлажняването намаляваме риска пъпките да образуват големи кори, те да се откъртят и да оставят белези.
Детето не бива да се запотява и претопля. Изпотяването затруднява възстановяването на кожата, затова е желателно то да се къпе и да пие повече течности.
Когато пъпките започнат да отделят течност и хващат корички, сърбят силно. В това време излизат и нови. Какво помага?
На втория-третия ден обривът отделя лимфа, кожата се подмокря и някои пъпки хващат коричка. Известно е, че всяка рана, която започва да заздравява, сърби. Това се случва и с пъпките при варицела. Когато те образуват коричка, започват да сърбят.
Първото е кожата да се подсушава редовно – използва се подсушаващ спрей. Всички фирми за дермокозметика имат подходящи продукти: Bariederm CICA-Spray на Uriage, Cicalfate Spray на Avene, Cicabio Spray на Bioderma, Cytelyum Spray на A-Derma, Cicaplast B5 Spray на La-Roche Posay, AMPCARE oleogel на Difa Cooper.
За възстановяване на кожата какви продукти трябва да се използват?
За възстановяване на кожата, когато има сърбеж, се използват кремове и гел с успокояващи съставки. Такива са: Puriced crème на Uriage, Cicaplast baume на La-Roche Posay, Cicabio crème на Bioderma, Dermalibour cica на A-Derma, Cicalfate crème на Avene, P.O.L.emollient and protective crème на Difa Cooper.
Може ли да направим така, че да не останат белези и, ако все пак останат, как да ги премахнем?
Ако се полагат правилните грижи за кожата, не би трябвало да останат белези. Повтарям отново: докато обривът подмокря кожата, се използват подсушаващи спрейове, а когато започне да сърби – се маже крем или гел. Ако следваме тези стъпки на лечение, белези няма да има.
Белегът е резултат на възпаление. Първите, най-големи мехурчета на обрива се възпаляват най-лесно. Те образуват най-голяма коричка и най-често детето успява да я откърти. Там може да остане белег.
А за заличаването на тези белези помагат: Cicaplast gel B5 на La-Roche Posay, Epitheliale A.H Ultra crème на A-Derma, Cicabio Restor crème на Bioderma, Vicutix scar gel на Difa Cooper.
При малките деца белези най-често не остават. В пубертета кожата се променя – получава пори, а жлезите започват да работят активно. Ако е имало някакви следи от варицелата, те се заличават от само себе си.
При повечето деца след преболедуване кожата се изчиства за около 3 месеца. Нужни са 3 цикъла на регенерация на кожата, за да не останат нито пигменти петна, нито белези.
Ако все пак има следи, е добре кремовете да се мажат по 1 път на ден в продължение на 1 година.
Обработи и записа Веселина Мончева
Д-р Сияна Живкова консултира в Derma Clinic South Park след предварително записване на тел. 0888070105
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари