Как да направите студения сезон възможно най-приятен за мъника (част 2)
Бебе прави въздушни бани. Снимка: Getty
Подходящите дрехи са първото условие, което ще ви позволи да се разхождате спокойно с бебето, дори когато температурите паднат под нулата.
В първата част на материала разказахме какви предпазни мерки трябва да вземете, когато навън застудее и специалисти дадоха съвети, които е лесно да следвате.
Сега продължаваме.
През зимата кожата на бебто изисква по-специални грижи, заради нейните физиологични особености.
При бебетата и децата защитният слой е тънък и уязвим, поради което кожата се справя много по-зле, отколкото при възрастните и трудно се защитава от неблагоприятните въздействия на външната среда.
При атаката на студа и вятъра, частици вода и мазнини бързо напускат епидермиса, той изсъхва и вече не е така еластичен.
Голичко бебе. Снимка: Getty
Така горният слой на кожата – епидермисът, става по-податлив на увреждане, което позволява на инфекциите да навлязат в тялото.
Кожата става суха и започва да се лющи.
Ако дори малка част да е била изложена на студа, съдовият спазъм може да наруши кръвоснабдяването и защитната функция, а понякога дори да доведе до измръзване.
Ето защо през студения сезон трябва да използвате защитни бебешки кремове.
Съдържащите се в тях мазнини (линолин, натурални растителни масла), създават защитен филм и я предпазват от напукване и изсушаване.
Бебешкият крем
Майка нансася крем на бузките на бебето. Снимка: Getty
При избора на крем за бебето най-важна е безопасността и хипоалергенността.
Посъветвайте се с вашия педиатър и пазарувайте само от аптеките, клинично тествани продукти. Четете внимателно написаното на опаковката.
Кремът трябва да се нанесе върху участъците от кожата, които остават открити, 20 минути преди да излезете навън, защото съдържащите се в него хидрофилни (съвместими с вода) вещества могат да провокират още по-голямо охлаждане и да допринесат за развитието на контактен дерматит.
Радиаторите и печките в дома силно изсушават въздуха, затова се препоръчва използването на домашни овлажнители. И отново не пропускайте хидратацията на кожата.
Следва продължение – първи стъпки в закаляването на мъника
По материали на Parents, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари