Кои са предимствата и минусите да нямаш братя и сестри
Снимка: Getty
Ако семейството остане с едно дете, то расте разглезено, става егоист, не умее да споделя и като цяло обича само себе си – тези стереотипи се предават от поколение на поколение. Но откъде са дошли?
През 1898 г. известният американски педагог Юджийн Уилям Боханън публикува резултатите от свое проучване, в което участват 200 души (за онова време това е нова форма на изследване).
Те описват характеристиките на единствените деца в семейства, които познават. 196 от анкетираните описват тези деца като много разглезени и егоистични.
Колегите на Боханън приемат тези изводи и идеята, че да си единствено дете е много лошо, става широко разпространена в обществото.
В началото на 20-ти век към портрета на единственото дете в семейството се добавя още един детайл - поради свръхопеката и грижа от страна на родителите, които насочват към него не само цялата си любов, но и всичките си страхове и тревоги, то неизбежно ще израсне като разглезен и нервен хипохондрик.
Такива идеи съществуват до края на 20-ти век, но нови проучвания напълно опровергават тези твърдения.
Първият учен, който успешно „защитава“ единствените деца в семейството, е психоложката от Тексаския университет Тони Фалбо.
През 1986 г. тя публикува статия, в която анализира данни от над 200 други проучвания по темата.
Оказа се, че няма разлики в личностните характеристики на единствените деца в семейството и тези, които са израснали заобиколени от братя и сестри.
Фалбо всъщност открива само една разлика – единственото дете има по-силни емоционални връзки с родителите си, отколкото децата от големи семейства. Но в това няма нищо лошо, нали?
Констатациите на Фалбо по-късно са подкрепени от други проучвания, включително едно, проведено през 2018 г. от детските психолози Андреас Клоке и Свен Щадтмюлер от Франкфуртския университет за приложни науки . Те анализират резултатите от анкети с участието на около 10 000 германски ученици.
Те доказват, че когато семейството има едно дете, то е по-склонно да обсъжда проблемите си и да споделя с родителите. Подобно отношение проявяват по-често и първородните в семейства с повече деца.
Дете рисува по стената. Снимка: Getty
Въпреки добрите взаимоотношения и силната емоционална връзка с родителите си обаче, единстените деца често съжаляват, че нямат верен приятел за игра, като тези, които растат с братя или сестри.
В предучилищна възраст единствените деца често си измислят въображаем приятел.
Не се притеснявайте – подобна игра носи само ползи. Тя развива способността на детето да общува с други деца.
Има и някои други особености.
Ново проучване на китайския психолог Jiang Qi установи, че единственот дете не е особено склонно да прави компромиси, да си сътрудничи, нито да съчувства на околните.
Психологът тества умствените способности и характеристики на 126 ученици, които са единствени деца в семейството, и 170 ученици, които са израснали с брат или сестра.
Единствените деца са получили по-ниски резултати на теста за толерантност.
Толерантните хора са алтруисти, готови да помогнат, да си сътрудничат и да съчувстват на другите.
В същото време единствените деца се оказали доста по-креативни, гъвкави в мисленето от тези, които са израснали с брат или сестра. Може би защото те трябва да разчитат в игрите от ранна възраст само на собственото си въображение и изобретателност.
Но това не е всичко.
Магнитен резонанс разкри особености в структурата на мозъка на единствените деца. Те имат повече сиво вещество в така наречения супрамаргинален гирус (това е област от мозъчната кора, свързана с въображението и креативността), отколкото тези, които са израснали с братя и сестри.
В същото време единственото дете има известен дефицит на сиво вещество в средния префронтален кортекс. Тази част от мозъка е отговорна за обработката на емоционална информация, включително способността да преговаряте, да разбирате чувствата на другите и да контролирате собствените си емоции.
Как ще израсне единственото дете зависи от огромен брой фактори.
На първо място възможностите за развитие, които му предоставя семейството.
Единствените деца по правило не растат в изолация и не са лишени от общуване с други деца - ходят на детска градина и училище, участват в клубове и т.н.
По един или друг начин, любящата и спокойна среда в семейството се оказва много по-важна от броя на децата.
По материали на deti.mail.ru, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари