Може ли да е различна от тази на родителите
Снимка: Getty
Въпросът как детето наследява кръвната група на родителите винаги е интересен и може да бъде пример за това как се предават наследствените черти.
Генетиката е сложна, но има общи правила, които по достъпен и опростен начин могат да обяснят много от явленията, които виждаме ежедневно.
Бебетата наследяват много от своите майки и татковци, включително тяхната кръвна група. Но в същото време често тя може и да е различна. Ето защо.
Определянето на кръвната група се основава на реакция със специфични протеини (аглутиногени) на повърхността на червените кръвни клетки (еритроцити). Гените за тези протеини се предават на детето от родителите. Те се обозначават с буквите A, B или 0.
Всеки има два алела (варианта) на тези гени: един от майка и един от баща.
1. Първа - 0(I). Различава се с отсъствието на аглутиногени. Това означава, че детето получава гени за липса на аглутиногени (00) и от майката, и от бащата. Родителят с първа кръвна група може да предаде само 0 на децата си.
2. Втора - A (II). Опции, при които детето ще има втора група: AA и A0. Възможно е да се предаде алел А или 0 на детето.
3. Трета - B (III). Опции, при които ще има трета група: BB и B0. Възможно е да се прехвърли алел B или 0 на детето.
4. Четвърта - AB (IV). Има само един вариант, в който детето ще е с четвърта кръвна група: АВ. Може да се предаде от родители с А и Б.
Майка гушка бебе си. Снимка: Getty
Лесно е да се досетите, че много често кръвните групи на детето и неговите родители се различават.
Има само една ситуация, когато кръвната група на детето винаги ще съвпада с кръвната група на мама и татко: ако и двамата родители са с първа група.
Ако единият родител е носител на втора кръвна група, а другият – на трета, тогава синът или дъщерята могат да имат абсолютно всяка от съществуващите групи.
Ако един от родителите е с първа кръвна група, а другият с втора, ще се роди дете с първа или втора кръвна група.
Ако родителите са с първа и четвърта кръвна група, детето може да има втора или трета кръвна група. Но то не може да има същата кръвна група като мама и татко (тоест първа или четвърта).
Rh факторът (специален протеин, който се намира на повърхността на червените кръвни клетки) може да бъде положителен или отрицателен. Ако родителите са с отрицателен, тогава детето определено също ще и с отрицателен.
Когато и двамата родители са Rh-положителни, може да се роди Rh-отрицателно дете, но вероятността за това е много по-малка.
По материали на Parents, Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари