Защо и как да се пазите от „тъмните личности“ в работата
Снимка: Shutterstock
Aко накарате човек да си представи един психопат, първият образ, който ще се появи в съзнанието му, вероятно ще наподобява Ханибал Лектър от „Мълчанието на агнетата“. Но психологията ни показва „функционалната“ или некриминална психопатия не е нещо, което е характерно само за убийци и други злосторници.
В зависимост от проучването, между 1 и 4 процента от населението страда от липса на емпатия, ниска емоционалност и егоизъм, които са отличителните белези на психопатията. Други изследвания показват, че степента на психопатия може да достигне 20 процента сред изпълнителните директори.
Вероятно нямате нужда от научни изследвания, за да разберете, че на работните места могат да бъдат намерени множество самовлюбени нарциси. Ако следите политици или инфлуенсъри в мрежата, знаете за какво говоря.
Иначе казано, има голяма вероятност да се натъкнете на няколко психопати и нарциси, докато си вършите работата.
Как да забележите „тъмните личности“ в работата
Учените събират тези проблемни типове личности - заедно с манипулаторите, следващи примера на Макиавели, под общия термин „тъмни личностни черти“. Те са разработили редица тестове и списъци за диагностициране на хора с тези черти и дори са каталогизирали начини, по които малка доза от този тип личностни характеристики може да ви помогне да напреднете в работата.
Но най-неотложният въпрос, когато става дума за личности, е следният: „Когато сте принудени да работите с тези личности, как можете да се справите с тях, без да загубите собственото си благоприличие и разум?“.
Минимизиращ драмата подход за справяне с тъмните личности
За щастие, академиците разглеждат и тази тема. Професорът по маркетинг в Университета на Ню Хемпшир Синтия Бекаче Саторнино е прекарала голяма част от кариерата си в изследване на поведението на тъмните личности в екипите по продажбите и динамиката, която създават с колеги и клиенти. В скорошна публикация за The Conversation тя предлага книга с пет стъпки за тези, които са принудени да се справят с тези типове личности в работа.
Подхождайте скептично към първите впечатления
Нарцисите може да се окажат кошмарни колеги в дългосрочен план, но първоначално те често са супер очарователни. „Тъмните личности са експерти в правенето на страхотно първо впечатление, привличайки ви ви с хумор и харизма. Така че, когато срещнете някой нов човек, внимавайте с повърхностната привлекателност“, предупреждава Саторнино.
Тя съветва да потърсите за мнение хора, които са работили по-дълго с този човек. Ако не можете да намерите някой с дългогодишна връзка с новия ви контакт, това само по себе си може да бъде червен флаг.
Оценете собствените си пристрастия
Смятате ли се за човек, който не би се подал на манипулации? Съпричастен ли сте към проблемите на другите? И двата случая тъмните личности ще забележат тези пристрастия и ще ги използват срещу вас. Ако познавате себе си, ще сте в по-добра позиция да забележите манипулациите им.
Изпреварете проблемите
Ако работите с някого, за когото подозирате, че има тъмни наклонности, важно е да уведомите другите, които може да бъдат засегнати, за да пресечете всяка драма в зародиш. Внимателният, сдържан подход е жизненоважен.
„Споделете преживяванията си по неклюкарски начин, като например изразите загриженост относно случаи на неучтивост, на които сте станали свидетели или пък чрез търсене на съвет за работата с колега самохвалко, който може да отблъсква потенциални клиенти или“, предлага Саторнино.
Продължението четете в Мениджър Нюз
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари