Как да предпазим детето при посещение във ферма, изложба, зоопарк
Снимка: Guliver / iStock
През ваканцията хлапетата имат много срещи с животни – питомни и диви.
На село в двора при баба и дядо, в зоологическата градина, в малки ферми, които осигуряват развлечения за малки и големи.
Родители и възпитатели водят децата, за да им покажат животните в естествена среда и с цел обучение. Животните обаче често носят зарази, които могат да предадат на хората.
Всяка година много хора се разболяват, след посещение на изложения на животни, алармират американските здравини власти. От 2010-2015 близо 100 случая на зарази са регистрирани след посещения на зоологически градини и фермерски пазари, където децата се водят масово, съобщава американският Център за надзор на заразните и паразитни болести.
Най-често заразата е с бактерии от вида E. coli O157:H7, вътреклетъчния паразит Cryptosporodium, със салмонела, както и още много други причинители на инфекции.
Те са особено опасни за 5-годишните и по-малките деца, за хора със слаба имунна защита и възрастни над 65 години. Затова те трябва да вземат по-строги мерки, за да се предпазят.
Колкото и да са чисти и грижливо отглеждани, животните и местата, където живеят, са пълни със зарази.
Снимка: Guliver / iStock
Не е нужно детето да ги пипа, гали и целува, за да се разболее. Част от тези зарази се предават и по въздуха.
В много зоологически градини и ферми хлапетата могат да вземат в ръцe животните, да ги нахранят и да се грижат за тях. Това е част от обучителната програма. Тогава предпазните мерки е добре за са още по-строги.
Ето някои задължителни мерки за цялото семейство:
- Мийте ръцете си.
- Мийте ръцете непосредствено, след като сте пипали животното, храната или мястото, където то живее или се храни.
- Мийте ръцете си и като напуснете зоопарка или фермата, без значение дали сте пипали животните. Ръцете трябва да се измият, дори да сте били с ръкавици.
- Най-добре е това да стане с вода и сапун, ако наблизо има чешма. Може да се използват препарати за сухо почистване, които съдържат 60% алкохол както и мокри антибактириални кърпички.
Не се хранете в близост до животните
- Не консумирайте храна и не пийте, дръжте храната си далеч от местата, където се отглеждат животни.
- Не хранете животните със своята храна, дори ако сте убедени, че морковът или ябълката са любими деликатеси на този вид.
- Не пийте и не консумирайте сурови (непастьоризирани) продукти от фермерски пазари. Дори да знаете, че те са еко, био, защото се продават от производителите. Става дума за мляко, сирене, сокове.
- Следете от близо децата.
- Не оставяйте без надзор малките край клетките на животните.
Снимка: Guliver / iStock
- 5-годишните и по-малките не бива да имат контакт с влечуги, земноводни или птици, защото тези животни могат лесно да им предадат зарази.
- Не вземайте със себе си колички, биберони и играчки, в местата където живеят животните.
- Не разрешавайте на децата да пъхат пръстите си, играчки, които лапат, биберони в решетките на клетките.
- Учете децата да следват правила за безопасност и хигиена.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари