Не крийте сълзите си от детето

Защо понякога е полезно пред него да дадете воля на чувствата

25 Юни 2019 г.
Не крийте сълзите си от детето

Снимка: Shutterstock

Когато вие сте разстроени от нещо или сте на границата да ревнете, обикновено се опитвате да потиснете тези чувства или поне да се скриете някъде, за да не плачете пред детето. И това е нормално: искате да го защитете,  да не му показвате твърде рано тъмната страна на живота.
„Не е нужно да правите това. Децата трябва да видят, че и вие сте човек, а не робот, че проявявате своите чувства, което е напълно естествено“, твърди психологът Теми Уилборн, цитиран от The Huffington Post.

Стъпка към емоционалното възпитание 

Умението да разбереш и изразиш своите чувства е важна част от емоционалната интелигентност. Ако майка и татко плачат в ситуация, която разстройва и детето (например смъртта на баба, дядо или друг близък роднина), те дават възможност и на детето да види, как се проявява мъката. Това ще му даде усещането, че не е само в своята скръб.
Чувството на общност с родителите показва на детето, че да изпитваш мъка в определени ситуации е нормално. Това му помага по-лесно да преживее травмата. 

„Децата все още имат малък житейски опит, затова те много често изпитват различни емоции и си задават въпроси от сорта на: “Това нормално ли е? Като че с мен нещо не е съвсем наред? Защо ми е толкова тъжно? Защо се чувствам така нещастен“, разказва Уилборн.

Обяснете разбираемо 

В същото време не бива да се пренебрегва фактът, че хлапето може да се изплаши отбурно изразеното силно страдание на своите родители. Затова е важно възможно най-ясно и разбираемо, според възрастта, да му се обясни накратко защо те са тъжни, но и да му се каже ясно, че всичко е наред, и че в бъдеще всичко ще бъде, обяснява детският психолог Джилиан Робъртс.
Тя съветва родителите да помогнат на детето да разбере, че няма от какво то да се страхува и, че може да обсъди с тях всичко, което го тревожи.

„Когато ние обясняваме на децата собствените си емоционални преживявания и как ние успяваме да се справим с тях, им предаваме ценен житейски урок. Показваме им как открито да обсъждат собствените си емоции. Такива разговори създават директна връзка между родител и дете, и укрепват отношенията им“, твърди Робъртс.

Важно е поощряваме не само момичетата, но и момчетата да изразяват своите чувства. Има такива семейства, които смятат, че момчето трябва да се възпитава по-строго, за да израсне като истински мъж. И при никакви обстоятелстива да не показва слабост. И, че единствените разрешени емоции за момчето са гняв и ярост. Това носи огромна вреда и на детето, и на обществото, обясняват психолозите.

Не го плашете

Има и още един важен момент. Понякога на родителите им е трудно да обяснят на детето причината, заради която плачат или са тъжни. Обяснението трябва да е просто и да е поднесено така, че то да разбере, без да се плаши, без да се страхува за своето съществуване и безопасност. То не бива да остава с впечатление, че е виновно за сълзите на мама или татко.
Не бива обаче и да бъде оставено без обяснение. Защото детското въображение ще започне да попълва празнотата на премълчаното, а това може да доведе до последици, които вие опитвате да избегнете.

Не бива и да си позволявате да плачете твърде често пред детето. Защото това ще го кара да мисли, че всичко наоколо е лошо, обясняват психолозите.
„Когато детето види родителите си да плачат, започва да го измъчва чувство за собствена вина. То не знае как да помогне на мама и татко, То се чувства безпомощно и изпитва страх. Пита се: „Какво ще стане с моите родители? Какво ще се случи с мен?“

Психолозите съветват родителите винаги да се контролират, когато дават воля на емоциите си. Естествено няма как децата  да бъдат отглеждани под стъклен похлупак – изолирани и защитени от всичко лошо, от трагедии, особено ако те връхлетят внезапно. Родителите обаче могат да направят всичко, което зависи от тях, те да не присъстват на тъжни събития.

Мона Василева

 

Да поговорим

3 вида мъка, за които никой не говори

Да поговорим

Кога сълзите вършат работа

Здраве

Защо сълзите са полезни

Още от

Дете на преглед за очила. Снимка: Shutterstock

Защо зрението се влошава още в началното училище

Момиченце си говори с плюшеното мече. Снимка: Shutterstock

Колко често и как да перем плюшените играчки

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Харесвате лалета? Това може да издаде неочаквани черти от личността ви!

Снимка: Shutterstock

Майка и дъщеря си говорят. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Харесвате лалета? Това може да издаде неочаквани черти от личността ви!

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Кое цвете на кой женски характер съответства (Част 1)

Вижте как красивите растения издават особеностите на личността, когато става дума за по-нежната половина на човечеството

Майка и дъщеря си говорят. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Вълшебната формула за общуване с детето

15 минути на ден могат да го направят много щастливо

Майка и син спорят. Снимка: Shuttrerstock

Да поговорим

Как майката трябва да отстоява своето „не“

Тези 5 фрази ще помогнат да не отстъпвате от позициите си

Джери Хол, с дъщерите си Джорджия Мей и Лизи Джагър и внуците Юджийн и Дийн. Снимка: Instagram

Заедно

Супермоделът Джери Хол с фотосесия за Деня на майката

Заедно с дъщерите и внуците си тя подкрепи модна кампания

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

 

За малките деца е характерно да искат вода по няколко пъти преди лягане.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Защо малките деца искат вода, когато лягат да спят

Има доста по-сериозна причина от жаждата да правят точно това. Вижте какво казват психолозите по този въпрос!

Щастливо семейство па време на обяд. Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

Happy day: 6 часа работа, 6 със семейството и 1 ч. за храна

Учени разкриха формулата за перфектния ден