Всеки родител трябва да ги разпознава (част I)
Снимка: Guliver / iStock
Депресията няма „любима възраст“. Въпреки, че е по-характерна за подрастващите, може да засегне деца във всяка възраст.
Хлапето няма обяснение за състоянието си, но родителите са тези, които трябва да разпознаят признаците и навреме да потърсят помощ и съвет от специалист.
Ето тези характерни белези, които събра Reader's Digest.
1. Успехът му пада
Депресията понижава способността на детето да концентрира вниманието си, затова му е трудно да се съсредоточи и да разбере какво говори учителят или пък да си прави домашните. Ако вашият отличник изведнъж започне да получава слаби оценки, трябва да сте нащрек. Нещо повече. Имайте предвид, че детето може да не се оплаква от лошо настроение. То просто усеща, че мозъкът му сякаш е престанал да работи. И това го обърква.
2. Спи достатъчно, но въпреки това се оплаква, че е уморено
Обръщайте внимание на промените, свързани със съня на детето. Това може да е един от тревожните сигнали за депресия. Например – ако започне да спи през деня, а да се буди нощно време или много рано сутрин и да не може да заспи отново.
При депресия сънят се нарушава и силите не могат да се възстановят. Затова не е толкова важно колко спи детето, ако на следващия ден се чувства без сили и изтощено. Това се отразява зле не само на успеха му, но и на всички дейности и на живота му въобще.
3. Говори за своята безполезност
Ако детето започне внезапно да казва „мен никой не ме обича“, „за нищо не ставам“, „всичко това няма смисъл“, задължително се обърнете за помощ към специалист.
Психотерапевтът има начин да се справи с песимистичната настройка на хлапето.
4. Всичките му приятели внезапно изчезват
При депресия човек е склонен да се самоизолира. И някак обгражда себе си с невидима стена. Другите около него чувстват това и започват да странят от него.
5. Не чертае планове за бъдещето
Депресираният не изпитва удоволствие от общуването, от това да прекарва време с приятели. Това, което преди време го е радвало, вече не го вълнува.
Нормално е, ако детето е в стрес, ако е уморено от училище и приятели, да загуби интерес. Трябва да сте особено внимателни, ако предишните му способности да се справя със стреса вече не работят. Той престава да мечтае за бъдещата ваканция, за почивката на село, не го радва перспективата да отиде на кино, в спортната зала, на разходка. И се чувства некомфортно, защото му се иска да реагира както преди, но не му се получава.
6. С него се говори трудно
Депресията при децата се проявява по-различно отколкото при възрастните. Те може да не изглеждат печални, потиснати, но стават по-раздразнителни и настроението им през деня често се променя.
Ако забележите, че не можете да разговаряте нормално с детето или че то без причина избухва и става раздразнително, се вгледайте дали няма да откриете и други признаци на депресия.
(следва продължение)
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари