Но имайте предвид: строгостта няма нищо общо с физическото насилие
Снимка: Guliver / iStock
Само строгите и взискателни родители могат да осигурят добро бъдеще за детето си. На онези, които ще се шокират от това твърдение, обясняваме: разбира се, че не всичко опира до строгостта, но тя е основна част от цялото възпитание на детето от самото начало.
Повечето от нас мислят, че родителите ни не са ни възпитали правилно. Че сме израснали травмирани, комплексирани и нещастни, защото строгото възпитание не предполага понятия като „личност“, „избор“ и „свобода“. Всички психолози и наръчници за млади родители съветват да даваме на детето си повече свобода.
Но наблюденията показват обратното: строгите и изискващи майки възпитават успешни деца, доказва Eрика Расън, професор в университета в Есекс, Великобритания.
Веднага трябва да отбележим, че строгостта няма нищо общо с физическото насилие. Става дума за изисквания и ограничения, не за шамари. Изследването на проф. Расън обхваща над 15 000 деца на 13–14-годишна възраст и продължава 6 години и резултатите от него са убедителни: децата на строги родители са много по-упорити и уверени в себе си.
Децата на безкомпромисни и взискателни майки по-често завършват колеж и получават добра работа, а при дъщерите на строги се наблюдава с 4% по-малка вероятност да забременеят в ранна възраст.
„В много случаи постигаме успехи, правейки това, което смятаме за най-удобно за нас, дори то да е против волята на нашите родители. Но колкото и да се стараем да избягаме от родителското възпитание, всеки от техните съвети влияе на нашите решения, макар да си мислим, че решаваме всичко сами“, казва Расън.
Самият ни живот доказва красноречиво, че тези изводи - за успешните деца на строгите родители са верни. Хората, възпитани в ограничения, се славят със силно чувство за отговорност. Дори да не забелязват, те се придържат към ред, поддържат го, сред тях дори има перфекционисти и личности с такова внимание към детайла, че карат останалите да нервничат.
От известна строгост и контрол винаги има полза, стига да не ограничавате свободата на детето или да му забранявате това и онова – ако го правите, обяснете защо се налага. Разбира се, малкото ще се съпротивлява, особено в тийнейджърска възраст, но в живота по-нататък тези правилни родителски обяснения ще се превърнат в негова интуиция и адекватно подреждане на приоритетите. Докато задоволеността във всичко действа разрушително, пише leprechaun.land.
Така ли е според вас?
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари