Как да помогнем на малките да се аклиматизират
Илюстрация: Guliver / iStock
Преходът между сезоните и между различните места, които смятате да посетите при първа възможност, може да е опасен, но докато възрастните и тийнейджърите се адаптират по-леко към новите климатични условия, това съвсем не е така с малките, до 3-годишни дечица.
Аклиматизацията е процес, при който организмът се приспособява към климата и географското положение и симптомите се проявяват още на втория-третия ден от пребиваването на ново място или от промяната на времето. Симптомите са нарушение на съня, слабост, главоболие, плачливост и раздразнителност, понякога малките може да вдигнат температура и да ги заболи гърло, затова и аклиматизацията лесно може да се сбърка с простуда.
Други възможни прояви и признаци: стомашно разстройство, болки в корема, гадене и повръщане, свързани с непривична храна или местната вода.
Колко продължава аклиматизацията
Процесът при децата може да продължи седмица до 10 дни и колкото по-далеч се намират от родния град, толкова по-дълга може да е аклиматизацията. Прието е да се смята, че всеки прекосен часови пояс добавя по 1 ден към продължителността ѝ, затова, когато пътувате с малко дете, е най-разумно да е по-наблизо.
По тази причина най-предпочитаният транспорт за пътуване с хлапе е автомобил, тъй като със самолет можете за кратко време да пресечете няколко климатични пояса, от което организмът направо се побърква. Докато пътуването с кола позволява на тялото да възприеме и да се адаптира по-плавно към промените.
Подготовка за пътешествие
За да укрепите младия организъм и да го направим по-устойчив на стресовите фактори, започнете да давате витамини C, A и E, разбира се, след консултация с педиатъра.
Ако малкото няма алергии, може да включите в менюто полезни продукти като касис, боровинки, нар, чесън. Няма да навредят и закаляващите процедури.
Как да направите аклиматизацията по-лека
Трудностите при всеки процес на приспособяване към нови условия има, когато тези условия са значително по-различни и се променят. Например, ако решите да почивате през зимата в топли страни – тогава адаптацията ще е проблем и за възрастните, а какво да кажем за малки деца… Затова избягвайте така драстични преходи, защото вероятността детето да се чувства като болно или дори да се разболее не е никак малка.
Обърнете също така внимание на продължителността на пътуването. Когато детето е още мъничко, не е добра идея да отскачате само за уикенда или дори за седмица, защото това за организма на малкото е огромен стрес – докато се приспособи към местните условия, трябва да се връщате, където трябва да се преадаптира.
Снимка: Guliver / iStock
Педиатри препоръчват да планирате почивките така, че продължителността им да не е по-малка от две седмици. Най-добре, ако имате възможност за пътуване поне за един месец, особено през лятото, когато отдихът край морето ще повлияе особено благотворно на дихателната система и имунитета, създавайки щит за бъдещи заболявания.
Голямо значение има и храненето. Ако у дома детето е свикнало с определен тип продукти и вода, непривичните местни храни могат да раздразнят стомаха му, затова се постарайте да сведете до минимум консумацията на местна вода и ползвайте бутилирана изворна или минерална. Следете за това и детето да пие достатъчно течности, особено в горещо време, защото обезводняването е реална опасност.
След като пристигнете на новото място, вероятно ще ви се прииска да се потопите веднага в местните забележителности. Не бързайте и внимавайте най-вече, ако те са басейн или море. Те изкушават с прохлада, но в първите ден-два, докато организмът е стресиран от пътуването и новостите, най-добре да изчакате с плажа до момента, когато морската вода и слънчевите бани ще са наистина възможно най-полезни.
Марина Атанасова по материали на vospitaj.com
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари