Въпреки това умираме по-често от тероризъм и затлъстяване
Снимка: Shutterstock
Научният проект Global Burden of Disease (GBD, „Глобална тежест на забояванията“), в който участват учени от цял свят, представи данни за това, че от 1950 година средната продължителност на живота се е увеличила с повече от две десетилетия – ако бъдем точни – с 22 години. Резултатите от изследването са публикувани в списание The Lancet.
В проекта GBD са участвали учени и медицински специалисти от 195 страни. Те се занимават с изследването на дългогодишни тенденции, които отразяват промените в здравните системи и демографията. В последната си работа, за която става дума сега, специалистите проучвали как се променя живота на човечеството от 1950 до 2017 година.
„Дори и при положение, че отчитаме военни, икономически и други сътресения в съвременния свят, средната продължителност на мъжете през периода 1950 – 2017 година се е увеличила от 48 години до 70,5, а при жените – от 53 до 76“, констатират учените.
Според събраните данни, за радост е намаляла смъртността при бебета и деца – в средата на ХХ век 20% са умирали на възраст до 5 години, а през 2017 този показател е намалял до 3,9%.
Забележително е, че на фона на растящата продължителност на човешкия живот, расте смъртността, свързана с войни и тероризъм. През последните години тя се е увеличила двойно. Своят дан в смъртността на съвременните поколения дава и затлъстяването, което е обхванало целия свят. Всяка година, откакто е доказана връзката между затлъстяването и диабета, умират повече от милион души от бъбречни болести, а от такива, свързани с инсулинов имунитет – 500 000.
Надя Горанова
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари