7 трика за повече увереност - във всяка житейска ситуация

Усвояваме техники от практиката на психолозите

30 Декември 2018 г.
7 трика за повече увереност - във всяка житейска ситуация

Снимка: Shutterstock

Някои хора се плашат от психолози и психотерапевти, но от общуването с тях можем да научим много - как да спестим време, как да се справяме с различни проблеми, как да станем по-силни духовно и да се чувстваме по-уверени. Защото тези специалисти помагат да погледнем от дистанция на себе си и на това, което правим.

Какво можем да усвоим от психолозите във всекидневния си живот?

Да се слушаме и да се чуваме

Първото нещо, което казват психотерапевтите, е да се вгледаме в себе си, да сканираме чувствата си, като… затворим очи. Заемете удобна позиция, дишайте бавно и дълбоко мислете за всяка част от себе си, като започнете от главата и преминете през цялото тяхо, обръщайки внимание на това какво усещате. Така можете да установите областите на напрежение и именно това помага да свалите стреса.

Защото често не забелязваме колко сме напрегнати, докато не дойде вечерта и всяка частица от нас се чувства уморена. "Отделете малко време за самоанализа – това ще ви помогне да се отпуснете", казва Кайли Плейс, собственик на психотерапевтична компания.

Да оставаме спокойни по време на спорове

Много ценно умение, особено, когато участваме в конфликт и ни се струва невъзможно да променим чувствата или постъпките си. Единственото, на което можем да повлияем, е нашият собствен емоционален отговор.

Представете си, че се карате с майка си – ако реагирате на нейни критики, можете да забележите, че намисляте нови и нови доводи в своя защита. Но това само би нагнетило ситуацията – тя продължава да се кара, а вие се разстройвате и не съумявате да се придържате към логиката.

Терапията на психолозите ни учи да преобразуваме подобни модели на поведение, като променяме своите възгледи, така че да накараме мама да види нашата гледна точка. Споделете ѝ своята версия, а после замълчете. Човек, който не получава очаквания отговор, с времето престава да води подобни разговори.

Да се защитаваме

Ако сте загрижен и добър човек, вероятно често „обличате“ спасителната жилетка и се втурвате да помагате на своите приятели и близки да се почувстват малко по-добре. Вероятно се опитвате да решите чуждите проблеми с цената на своите нерви и време и в този случай психологът ще ви покаже как да се защитите от подобни прояви на доброта, които са във ваш ущърб.

Отдалечаването от чуждите конфликти и стрес облекчава вашия живот, дава ви възможност да повлияете на това, което е действително важно за вас. Само решаването на собствените въпроси помага действително да се почувствате компетентни и успешни.

Да отразяваме ситуациите

Когато се борим със затормозяващи обстоятелства, терапевтът може да предложи т. нар. „рефрейминг“ – термин, който означава процеса на преосмисляне на възприятията и на случващото се.

Например, ако не сте получили работата, за която мечтаете, можете да си отбележите, че това не е най-лошото, което може да ви се случи, че получавате урок, който ще ви помогне занапред. Така преобразувате негативизма в позитивно мислене.

Този метод се използва в когнитивно-поведенческата терапия и действително прави така, че да гледаме по-положително на житейски събития. Напишете си на листче новия възглед – така можете да препрочитате винаги мислите си, когато отново усетите, че ви обземат мрачни настроения.

Да се преструваме, за да успяваме

Още един забавен трик, който можем да усвоим от терапевтите е „Fake It Till You Make It“ – „Преструвай се, докато не стане истина“. Когато някой казва „нямам сили“, специалистът може да уточни – а какво бихте направили, ако имахте енергия? И когато отговорите, той ще ви препоръча да направите именно това. Звучи малко странно, но ако се придържате към този начин, ще усетите, че неприятното усещане е изчезнало.

Чувствате се неуверени? Представете си Дита фон Тийз в момента, в който се готви да излезе на сцената. Престорете се, че кипите от енергия – не е трудно, а след това упражнение ще се почувствате много по-добре, защото така избягвате самоограниченията, които си поставяте, когато се появи неочакван проблем.

Да преодоляваме сложни житейски моменти

Обръщали ли сте внимание как тревогите не ви дават да се съсредоточите? Представете си най-лошия възможен развой на събитията, а после обмислете как да реагирате. Това ще накара да се почувствате готови да се справите с различни проблеми – този метод успокоява, защото показва път към успешно овладяване на ситуациите, намалява тревожността и вдъхва увереност.

Да сме благодарни

Когато ни е нужна подкрепа, можем да напишем списък на нещата, които имаме, и на които можем да разчитаме, за да помислим над тях.

Благодарността е проверен път към щастието – ключова особеност в психологията, която използват много терапевти, казва Рафи Билек, директор на терапевтичен център в Балтимор.

Психолозите съветват да направляваме тази своя благодарност – да се замислим над това кой как е повлиял на живота ни и го е променил към по-добро: любимата ни сестра, най-добрият ни учител, бившият ни шеф, първата ни любов. Хора, които си записват тези неща, се чувстват по-добре, уверяват специалистите и няма причина да не им вярваме.

heroine.ru , адаптация Марина Атанасова

Да поговорим

Психологически трикове, които наистина работят

Здраве

Психолог: Детската градина да дава не знания, а емоционална увереност

Здраве

Каква е разликата между психолог, психиатър и психотерапевт

Здраве

Детски психолог ли? Не, благодаря!

Още от

Майка чете приказка на дъщеря си. Снимка: Shutterstock

Защо детето иска постоянно да му четете една и съща приказка

Мъж и жена готвят. Снимка: Shutterstock

2 сигнала, че партньорът ви обича

Различните вкусове на Actimel Kids ще допаднат на малчуганите.
Снимка: Actimel Kids

 

Подкрепа с Actimel Kids

Поддържането на вярата в Дядо Коледа е една от честите лъжи на родителите.
Снимка: Shutterstock 

 

Ето кои са най-честите „бели лъжи“ на родителите

Коледните книги създават неповторим уют преди празника.
Снимка: Shutterstock

 

В очакване на „24 декември“

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Майка чете приказка на дъщеря си. Снимка: Shutterstock

Образование

Защо детето иска постоянно да му четете една и съща приказка

Какви са предимствата и какви умения развива многократното повторение

Меган Маркъл и принц Хари. Снимка: Instagram

Заедно

Меган Маркъл и принц Хари публикуваха коледна картичка с децата

Арчи и Лилибет са копия на татко си

Влюбени правят секс. Снимка: Shutterstock

 

Здраве на семейството

Сутрин, през деня или вечер: кога е най-добре да правим секс

Какви са предимствата и минусите според науката

Разтворена книга, ароматни свещи и цвете. Снимка: Shutterstock

Заедно

Останете деца

Пуканките са любими на децата, но не са подходящи за всяка възраст.
Снимка: Shutterstock

 

Здраве

Може ли децата да ядат пуканки

Вижте защо специалистите не препоръчват консумацията им за по-малките

Мъж и жена готвят. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

2 сигнала, че партньорът ви обича

Или пък любовта вече си е отишла – проверете