7 аргумента за ползата от грешките
Дете, което се мъчи да реши задача. Снимка: Getty
Учителка на шестгодишни деца разказва с учудване своите наблюдения върху поведението на родителите, които присъстват на едни неин открит урок по английски. Ето нейният разказ.
„През октомври миналата учебна година проведох открит урок за родители в група от шестгодишни деца, които от два месеца учеха английски. И знаете ли какво направиха родителите по време на открития урок? Седяха зад децата и им правеха забележки, когато, не дай си Боже, сгрешат. Естествено, след три такива коментара децата спряха да мислят и започнаха да се притесняват, че ако кажат нещо грешно, майка им пак ще се скара.“
Момче се притеснява, че не може да се справи. Снимка: Getty
Родителите явно просто са забравили колко страх може да изпита детето от евентуална грешка. А грешките са нормални и са важни в учебния процес.
7 причини, да научите детето да ги приема спокойно
1. Грешките помагат на детето по-добре да разбере себе си. С всяка следваща грешка то научава все повече и повече за самото себе си: кое е то, каки вътрешни ограничения има, какви способности притежава, какво може и какво не може.
Грешките му помагат да стане по-човечно и толерантно към себе си и към другите.
2. Грешките дават ценни уроци. От тях може да се научи много. Важно е детето да гледа на тях като на уроци, а не като на провали. Тогава няма да има страх да ги прави.
„Грешката ви дава възможност да започнете всичко отначало, само че по-умно“, е казал Хенри Форд.
3. Грешките ни учат да прощаваме. Търпението е едно от основните неща, на които учат грешките. При всяка наша грешка разбираме колко е важно да прощаваме и да не съдим себе си и другите.
Разбираме, че никой не е съвършен и че няма идеални хора. Има само намерение да направим всичко възможно най-добре и се стремим към съвършенство.
Момиче се притеснява, че ще се провали на изпита. Снимка: Getty
4. Правенето на грешки помага да се отървем от чувството на страх.
"Само тези, които не правят нищо, никога не грешат." Тази фраза от Рузвелт трябва да бъде окачена в класните стаи до таблицата за умножение.
Трябва да правим грешки, да извличаме поуки, да се отървем от страховете и да си позволим да изпитваме нови преживявания.
5. Грешките учат детето да живее без да съжалява. Наистина е по-добре да съжалявате за това, което сте направили, отколкото за това, което не сте направили.
Често човек пропуска големи възможности в живота си - страхът го побеждава. Тогава съжалява, че не е опитал.
6. Грешките помагат да растем и да се развиваме.
Преди няколко години започнах първия си независим проект. След него и втори. И двата, уви, са са завършени. Не се получи. След това се страхувах да започна нещо ново: ами ако отново не се получи? Но тогава разбрах, че няма да се получи, ако не опитам. Греша ли? Със сигурност! Но вече няма да се откажа!
7. Грешките ни учат да бъдем щастливи. Ако сме на път към една мечта, тогава всяка грешка ще ни доближи до нея. Основното е да учим и да не се отказваме!
Спомнете си Томас Едисон: за да изобрети лампата с нажежаема жичка, той е трябвало да извърши повече от 11 хиляди експеримента. И ето какво казва той: „Не съм претърпял поражения. Току-що намерих 10 000 начина, които не работят. Всичко, което остава, е да намеря правилния.”
Не се страхувайте сами да грешите, научете децата си да не се страхуват да грешат.
Грешките са най-добрите ни помощници по пътя към успеха.
По материали на Parents , Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари