Психолог обяснява защо някои напътствия са безполезни и дори вредят
Майка се кара на дъщеря си. Снимка: Shutterstock
В ежедневието забързаните и притеснени родители често използват фрази като: „Не разрешавам“, „Затвори си устата“,“Млъкни и слушай“ .
Според експертът по детска психология от САЩ Аманда Дженър подобни изречения не носят никаква полза, по-скоро вредят. Те минават покрай ушите на децата и те сякаш не ги чуват. Дженър предлага с какво може да ги заменим.
Момиченце, което плача на масата. Снимка: Getty
„Като експерт по семейни отношения чувам много безполезни фрази, които всички използваме. През годините обаче разбрах, че нашите деца не разбират нито една от тези фрази и трябва да слезем на тяхното ниво, да разберем чувствата им и да разчетем емоциите им“, обяснява Аманда Дженър и дава следните насоки.
Представете си ситуация, в която молите детето да прибере играчките си, но то отказва. След известно време то иска да включите телевизора, за да гледа анимационни филми или да му даде лакомство. Какво обикновено прави мама? Тя казва: „Не, не си прибрал играчките.“
Съвет на психолога: Аманда препоръчва да кажете положителна фраза, а не грубо да отказвате.
За много деца, особено ако са във възрастта на кризи и протести, думата „Не“ отприщва пристъп на истерия.
Опитайте се да кажете: „Разбира се, че можете, веднага щом прибереш играчките.“
Ако детето вече е започнало да плаче или – още по-лошо – ако е избухнало в пристъп на истерия, едва ли ще може да се успокои. И няма смисъл да му казвате това.
Поставете се на мястото на детето. Ако се карате с партньора си, думата „Успокой се“ ще ви раздразни допълнително. И детето също.
А то все още не може да контролира емоциите си като възрастните. Когато му крещите и го призовавате да млъкне, то ще се научи да крие и да потиска емоциите си. И подсъзнателно ще се страхува от някакво наказание.
Съвет на психолога: Опитайте се да прегърнете детето или да го сложите в скута си, кажете му спокойно: „Хайде да преброим до 10 и да поемем дълбоко въздух“.
Правете нещо, което то обича: играйте на нещо или излезте навън.
Опитайте се да разберете от него защо е разстроено и защо плаче.
Момиче, което не си е оправило стаята. Снимка: Getty
Когато пратите детето да играе, го наставлявате с думите: „Бъди внимателно“. Но за него това е само абстрактно понятие. То не разбира какво означава. И прави това, което му дойде на ум.
Съвет на психолога: Повече конкретика. Ако детето иска да налее вода в чашата, му кажете: „Не накланяй много каната, дръж чашата здраво с две ръце.“
Във всяко действие се фокусирайте върху това как лесно да постигне резултат и давайте ясни инструкции.
Първите стъпки към независимостта са много важни. Те са предпоставка в бъдеще хлапето да прави всичко само и да не чака вашата помощ. Така че полезните инструкции са важни, но не се опитвайте да му отнемате инициативата.
Да, в началото всичко ще върви бавно и ще се развива зле. Вие ще се изкушавате да поемете инициативата в свои ръце, но се въздържайте.
Съвет на психолога: Можете да предложите помощта си ненатрапчиво. Например: „Искаш ли мама или татко (баба и дядо) да ти помагат? Ако не се справиш с нещо, поискай помощ."
Тази фраза, от една страна, стимулира хлапето да се справи само, от друга му дава да разбере, че може да поиска помощ. Но то трябва да вземе самостоятелно решение.
По материали на The Sun, Мона Васиева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари