Нека родителите имат по-малко очаквания и да проявяват повече нежност
Дете, което лежи на пода и тропа с крака. Илюстрация: Shutterstock
Детето се тръшка, въргаля се по земята, пищи и прави грозни сцени. Обикновено това се случва на публични места и родителите се чудят какво да правят.
След като просъскат няколко заклинания от сорта: „ Дръж се прилично. Не ме излагай пред хората“ „ Не прави сцени“, нервите им не издържат. И най-често майката излиза от кожата си и крещи, а детето плаче още по-силно, убедено, че не го обичат достатъчно.
Нормално е детето да се ядосва и изпитва всякакви емоции. Важно е обаче вие да можете да се справяте с подобни ситуации, без да изпадате в ярост, от която детето се страхува.
Ето какво може да пробвате.
Дете прави сцена в магазина. Снимка: Getty
Ако в критична ситуация, винаги си напомняте, че пред вас стои дете и е нормално да действа нерационално, няма да останете разочаровани, когато то наистина загуби контрол и започне да се търкаля по пода в магазина за играчки, да пищи и да тропа с крака. Така ще спасите себе си и него от излишна агресия от ваша страна.
Това важи и за тийнейджърите – не очаквайте от тях да се държат като възрастни. Бурните промени в тялото и експлозията на хормоните не са направили никого по-балансиран, разумен и рационален.
Разбира се, много е важно да обърнете внимание на емоционалните нужди на детето в момента на изблика му на гняв.
Понякога обаче е по-лесно и разумно да разсеете тригодишно дете, което иска сладолед в мола, отколкото да говорите дълго и досадно за проблема. Ще можете да говорите и обсъдите ситуацията по-късно, когато кризата отмине.
Доста е трудно да покажете любов към детето си, когато сте му ядосани, но вашият първи приоритет е да му помогнете да се справи с разочарованието си.
Изкушението да крещите и вие, може да бъде доста силно, но трябва да помогнете на детето си да се научи да се контролира.
А това налага вие да останете спокойни. Освен това е трудно да крещите на някой, който въобще не реагира.
Майка и син пазаруват. Снимка: Getty
Говорете на детето с мек, тих глас, но отстоявайте позициите си. Това ще го накара и то да говори по-тихо, за да ви чуе.
Така ще му помогнете малко да се успокои.
Опитайте се да не повишавате тон, и когато сте ядосани – това ще предотврати ескалирането на конфликта.
Ако сте ядосани, но искате да напомните на детето си, че все още го обичате, независимо от всичко, го прагърнете.
Можете да го успокоите и като го погледнете в очите и нежно го погалите по ръката.
Покажете му, че виждате колко зле се чувства сега. Попитайте: „Мога ли да подържа ръката ти?“ или „Мога ли да те прегърна?“
Ако детето ви плаче и крещи всеки път, когато минавате покрай зоомагазина, защото иска кученце, може да смените маршрута, за да не минавате оттам. Или, ако в някои дни стоите до късно вечер и на следващата сутрин детето е в истерия и отказва да ходи на детска градина, опитайте да помолите за помощ - например докато сте заети с по-големи деца или работа, съпругът или майка ви могат да го сложат да спи.
Понякога най-доброто нещо, което родителят може да направи, е да отдели време, за да предотврати възникването на кризисна ситуация.
Ако има ситуации, които не могат да бъдат избегнати, опитайте да тренирате предварително. Например, ако отивате в магазина и знаете, че детето може да започне да се държи зле покрай рафтовете за играчки, го подгответе предварително за това, което го очаква: кажете му къде отивате, какво може и какво не може да прави там.
Използвайте награди за добро поведение и винаги предварително го уведомявайте за наградата. Например: „Днес няма да купуваме играчки, но в чантата си нося колички и ще може да си играеш с тях, докато пазаруваме. И ако се държиш добре, ще получиш изненада на път за вкъщи."
Децата стават особено старателни, когато знаят какво се очаква от тях. Ясните инструкции ще помогнат както на вас, така и на вашето дете да се справите с емоциите си и да предотвратите истериите.
По материали на BabyChick , Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари