Ако то има 100 логични аргумента: да отстъпваме или да се предаваме
Майка спори със сина си. Снимка: Getty
Днес родителите подробно обясняват всичко на децата си, все едно говорят с възрастен човек.
„Не може да ядеш много бонбони, защото съдържат захар, която разваля емайла на зъбите и допринася за кариеси. Зъбите ти ще се развалят, ще те болят ... “
По принцип от психологическа гледна точка това е отличен вариант. Но децата много бързо приемат тази система и след година-две, когато пораснат, когато нуждите им са съвсем други, те прилагат същата хватка.
Молят родителите си за нещо, ако те им откажат, задействат същата система.
И логиката им работи чудесно.
Когато мама или татко ядат бонбони, детето им казва, че е вредно. А тръгнат ли на зъболекар, не пропуска да каже: „Така е, когато ядеш много бонбони“.
Какво да правим в подобни ситуации.
Основният инструмент на възпитанието е вашият пример
Наистина е доста трудно да се образова детето само с думи. Когато ние, например, кажем: „Вредно е по цял ден да си на телефона", а ние самите от сутрин до вечер не го изпускаме от ръка, естествено е, че и детето ще е пред екрана постоянно. То ще си помисли, че това е нормално, защото личният пример е много по-важен от всякакви думи, дори родителите непрекъснато да ги повтарят. Следователно, ако вие ядете много сладко, шоколад, бонбони, а казвате на детето си „Вредно е“, това е лицемерие. И то ще отвърне: "А ти защо ядеш?". И ще бъде абсолютно право, обяснява психоложката Мария Шаталова.
Дете, което се инати. Снимка: Getty
Ако детето зададе въпрос:„Защо ти като родител може да правиш нещо, например да си лягаш по-късно или нещо друго, но аз не мога?“, тогава би било съвсем логично да му обясните. Кажете му, че на неговата възраст има нужда от повече сън, защото расте.
Трябва да говорите с децата и задължително трябва да уважавате тяхното мнение. Такива са съвременните тенденции в родителстово. Но в живота има правила и тези правила са потвърдени от опита. Детето няма достатъчно житейски опит, затова то се нуждае от ред, правила и закони, особено що се отнася до безопасността.
И когато мама казва, че не може да прави едно или друго, това е просто закон. Трябва да го обясните на детето.
Друг въпрос е, че ако искаме да възпитаме добри навици у него, трябва да започнем от себе си.
Ако кажем, че яденето на много сладкиши е вредно, тогава самите ние не трябва да ги ядем или поне трябва да се придържаме към златната среда: да хапваме, но рядко. Сладкото не трябва да замества пълноценното хранене. Има обаче празници, има различни ситуации, когато на всеки е позволено да се наслади на малко шоколад, торта или бонбон.
С други думи всички в семейството трябва да се придържат към една линия. Няма нужда от крайности и прекалени забрани.Но ако в едно семейство има закони, всички трябва да ги спазват.
Майка обяснява правилата на сина си. Снимка: Getty
Има неизменни закони, които не можем да пренебрегнем, затова трябва да има ясни правила при отглеждането на децата. Например, когато поставим бебе в легло с решетки с вас, ние ограничаваме свободата му, но го правим, защото може да падне.
Така е и докато порасне – то се нуждае от правила. Тези правила трябва да бъдат ясно заявени и вие трябва да се придържате към позицията си. Обяснете му ги кратко, ясно и достъпно.
Не си струва да говорите за причинно-следствените връзки твърде дълго; то така или иначе няма да ви слуша толкова дълго.
Вниманието на детето не се задържа върху дълги истории, просто защото има различен начин на мислене. Ето защо, основното правило: всичко трябва да бъде кратко, ясно и разбираемо.
И накрая се връщаме към основното: Ако искаме да отгледаме възпитано дете, трябва да започнем от себе си.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари