Какво да направите, ако посяга и удря
Дете посяга на майка си. Снимка: Shutterstock
Понякога децата трудно се справят с емоциите си и това води до различни последствия: емоционални сривове, сълзи, хвърляне на вещи. Агресията също попада в този списък - всеки път, когато нещо се обърка, хлапето посяга, започва да бие: удря вас, бретче, сестра, децата в градината ...
Децата могат да станат агресивни по различни причини, една от които е, че още не са овладяли умения да общуват. И понеже то не може да изрази желанията си и нуждати, които иска да бъдат задоволени, става агресивно.
1. Детето не разбира, че това е лошо
В ранен етап на развитие хлапето не знае как да съчувства и да проявява съпричастност. То наистина не възприема нещата от гледна точка на другия човек. Така детето не осъзнава напълно, че причинява болка и обида на другия човек, когато го удря.
2. Трудно контролира импулсите си
Може би детето вече разбира, че удрянето или проявяването на агресия е лошо, но това все още не го спира. Префронталната кора на мозъка, която е отговорна за вземането на решения, все още не е достатъчно развита, така че детето по-лесно се поддава на собствените си импулси и не може да ги контролира.
3. Тества границите на позволеното
В ранна детска възраст децата за първи път осъзнават, че поведението им влияе на другите. Затова малките социолози провеждат изследвания: те определят как хората действат и реагират, както и докъде им е „позволено“ да стигнат.
Хлапето може целенасочено да тества границите, за да провери какво да очаква от различните хора. Това му помага да разбере света.
Дете се бие с друго на тревата. Снимка: Shutterstock
1. Отделете го. Най-лесният начин е „отделите“ детето от обекта на неговата агресия. Ако сте вие, просто излезте от стаята.
2. Разсейте го. Предложете му алтернативен начин за проява на агресия – например да тропа силно с крака.
3. Дайте име на емоцията. За детето може да е трудно да разбере как се чувства и защо прави това, което прави. Следователно, ако му помогнете да разбере своята емоция, това ще му помогне да разбере себе си по-добре и ще бъде по-малко разстроен в бъдеще, когато нещо се обърка.
1. Не се опитвайте да го успокоите: амигдалата вече е отговорна за контрола и детето просто няма да чуе или разбере вашите аргументи. Изчакайте да се успокои и едва тогава говорете защо удрянето е лошо.
2. Не прилагайте физическо насилие: детето няма да разбере защо му забранявате да ви удря, а след това вие сами го удряте. Ще му дадете да разбере, че насилието е изходът.
3. Не се поддавайте на емоциите си: опитайте се да запазите спокойствие. Може да е трудно и трудно, но вашите емоции само ще увеличат агресията на детето.
Следва продължение
По материали на BabyChicks , Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари