Защо е добре да поддържаме и ценим отношенията между поколенията
Баба и дядо посрещат внуците си. Снимка: Shutterstock
Майките и татковците може да имат трудни отношения с родителите си, но това в никакъв случай това не трябва да се отразява на общуването между баба и дядо и внуците.
Сайтът Motherly събра научни изследвания, които показват колко важна е тази връзка между по-възрастните и по-младите поколения.
Защо е толкова важна връзката между поколенията?
Баба и дядо с внуците в градината. Снимка: Getty
Резултатите от проучване, проведено от учени от Оксфордския университет, показаха, че колкото повече бабите и дядовците участват в живота на внуците си, толкова по-проспериращ е той и толкова по-малко емоционални и поведенчески проблеми имат децата. Те се справят по-добре с травматични житейски ситуации, като развод на родителите или тормоз в училище.
Бабите и дядовците са в състояние да дадат на внуците си чувство за сигурност, което им помага да преодолеят всички изпитания с минимални загуби.
Историите за това как е протекъл живота на баба и дядо, какво са приживели, когато те са били малки, помагат на детето да се почувства част от семейната история, връзка във веригата от поколения. Това го прави по-уверено и му помага да се справя по-лесно със стреса, сочат научни изследвания.
Историите за трудни моменти и как членовете на семейството са ги преживели развиват емпатия у децата, тоест способността за съчувствие. Така общуването с баба и дядо помага на внуците им да израснат като добри и мили хора.
Всички ще остареем някой ден, но никой не би искал да се сблъска с ейджизъм в напреднала възраст - негативно отношение към възрастните хора. Според проучването децата, които са имали близки отношения със своите баби и дядовци, са били най-малко податливи на ейджизъм и са имали топли чувства към по-възрастните хора.
Баба и внуци готвят заедно. Снимка: Getty
Емоционалната близост между представителите на по-старото поколение и техните вече възрастни внуци намалява риска от депресия и за двамата.
Според американско проучване общуването с внуците подкрепя емоционално възрастните хора, а съветите и историите на баби и дядовци помагат на младите да не падат духом и да ги даряват с любов.
Друго проучване установи, че по-възрастните, които редовно гледат внуците, живеят по-дълго и по-здравословно. То ги насърчава да бъдат по-активни, тренира интелигентността им и ги прави по-устойчиви на стрес.
Средно гледането на внуци дава на бабите и дядовците пет допълнителни години живот.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари