Ето как да ги промените
Млада жена гледа през прозореца. Снимка: Shutterstock
Усещали ли сте някога, че щастието бяга от вас? Всичко изглежда много близо, буквално зад ъгъла, но... остава недостижимо, колкото и да се опитвате.
Според психолози проблемът е, че най-вероятно самите вие несъзнателно си пречите.
"Има навици, които ден след ден „крадат“ от щастието, а ние дори не го забелязваме“, казва психологът и семеен терапевт Джефри Бърнстейн.
Това поведение изглежда безобидно и дори естествено за нас, но тихо поглъща нашата енергия, самочувствие и любов към себе си.
Важно е да разпознаете такива навици навреме и да ги замените с полезни, които ще помогнат да си върнете щастието.
В крайна сметка това не е желание за съвършенство, а възможност да се радваме на всеки един миг от деня.
Майка с дете на ръце бърза за работа. Снимка: Shutterstock
Разбира се, говорим за сравнения, които не са във ваша полза. Например, сърфирате в социалните мрежи и сякаш стомахът ви се свива. Усещате гадна буца: ваша съученичка се е омъжила успешно и публикува снимки от „екскурзията“ си из маркови бутици по света.
Или пък приятелка от детството се хвали с повишение в работата и желан пост.
Няма нужда да говорим за блогърите – перфектни снимки на перфектни хора. И естествено се питаме постоянно : „Защо не съм и аз като тях?“
“Този навик е известен и е наречен „ социално сравнение”. Той доказано краде радостта, обяснява психологът. - Защото се фокусирате върху това, което вие нямате, а те имат.”
По този начин увеличавате своята неувереност, напълно пренебрегвайки собствените си силни страни и постижения, които вероятно са много.
Когато гледате снимките, забравяте, че те не показват грозната реалност. А са внимателно подбрани и може би са минали през фотошоп.
Какво да правя
В идеалния случай ограничете сърфирането в социалните мрежи. Наистина в съвременния свят това не е лесно да се направи. Затова е важно да изградите самочувствие.
Водете си дневник за самооценки. Всеки ден записвайте три неща, с които се гордеете – колкото и малки да са, включително да изядете вкусна торта или да проявите воля и да откажете допълнително парче, ако сте на диета.
Когато почувствате желание да сравнявата с други, които ви се струват по-успешни, си напомнете, че и вие сте постигнали много. Това ще ви помогне да преминете от сравнение към самоуважение.
Майка помага на дъщеря си за се облече. Снимка: Shutterstock
Как започвате сутринта си? Вече сте стресирани, защото трябва да заведете децата на детска градина и училище, навън е мразовито и хлъзгаво, има задръствания, а вие имате уговорена много важна среща.
Връщате се от работа изтощени, а имате куп домакински задължения. И просто падате в леглото - нямате сили да мислите за изминалия ден и да се наслаждавате на приятните моменти. В най-добрия случай си мислите какво се е объркало и какво трябва да се направи утре.
„Когато не забелязвате хубавите моменти в живота си, вие се лишавате от това, което би могло да ви донесе радост“, обяснява Бърнстейн.
Изследванията показват, че хората, които се опитват винаги да са благодарни, се чувстват по-щастливи, по-малко нервни и е по-малко вероятно да се разболеят.
Благодарността не е начин да пренебрегнеш трудностите, а способност да забелязваш малките неща, които правят живота по-ярък.
Какво да правя
Водете дневник на благодарността. Всеки ден записвайте три неща, които са ви направили щастливи днес и за които сте благодарни за този ден: чаша ароматно кафе, слънчев ден, приятен разговор с колега.
С течение на времето тази практика ще научи мозъка ви да се фокусира върху положителното.
Вероятно имате голяма мечта: да напишете книга, да пътувате до тридесет страни, да отворите собствен бизнес и да правите много други страхотни неща.
Вечер, лягайки в леглото, си представяте как един ден ще промените живота си в името на тази мечта, но... всеки ден сутрин всичко това избледнява и остава на заден план, отстъпвайки място на неща, които изглеждат по-спешни, но не са такива - например гледане на телевизия, превъртане на емисиите с новини и безкрайна кореспонденция в чатове.
„Тази форма на отлагане не просто забавя целите ви, казва психологът. - Тя доказва, че вашите мечти не са ваш приоритет.“
С течение на времето този навик създава чувство на неудовлетвореност, което значително влияе върху вашето щастие.
Какво да правя
Определете стъпките към постигане на вашата цел. Те могат да бъдат големи или малки. Всяка стъпка може да бъде разделена на още няколко. Но отделяйте 20 минути всеки ден, за да я направите.
След като започнете да се придвижвате към мечтата си, ще бъдете вдъхновени, което ще ви помогне да направите следващите стъпки.
По материали на Psychology Today, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари