Някои храни с миризмата и вида си докарват позиви за повръщане
Снимка: Guliver / iStock
Тежест в стомаха, гадене, повръщане – всяка втора бременна има тези проблеми. А някои, като Кейт Мидълтън, страдат толкова сериозно, че се налага да останат в болница.
„Виновни“ са хормоните. И въпреки, че скритите причини за сутрешното гадене не са напълно разгадани от медицината, два хормона – естроген и гонадотропин, известни като хормони на бременността, причиняват неразположението.
Организмът на жената започва да ги образува, когато ембрионът се имплантира в матката. Това отключва процеси, които са отговорни за гаденето и повръщането. Според медицинската статистика 82% от бременните в една или друга степен страдат, а 30-50% повръщат през 6-14 седмица след спиране на цикъла.
В началото на бременността производството на гонадотропин рязко се увеличава, след това се стабилизира и през 12-14 седмица нивото му леко се понижава. Затова, през третия и четвъртия месец поривите за повръщане постепенно стихват и изчезват.
Нивата на естрогена, който е свързан с работата на плацентата, се увеличават през цялата бременност. В резултат на това повръщането може да продължи и по-дълго.
И стресът играе роля
Някои бременни усещат неразположение и имат по-изявени пориви за повръщанеq в сравнение с други. При тях психичното състояние оказва въздействие.
Стресът засилва неразположението.
Първескините по-често страдат, защото са по-тревожни.
Някои изследователи са на мнение, че гаденето и повръщането са естествен начин бременната да се предпази от определени храни. Други не поддържат тази теория.
При всяко положение не бива да се допусне повръщането да доведе до обезводняване на организма, и ако бременната повръща 7-10 пъти на ден, трябва да се консултира с лекаря си.
Часът, в който гаденето и позивите за повръщане са най-силни, е различен.
Често това става дори през нощта – към 4-5 часа и рано сутрин, преди тя още да е станала от леглото.
В други случаи гаденето се явява след нахранване и при промяна позицията на тялото. Придружено е с обилно слюнкоотделяне, запек и лош дъх в устата.
Какво може да помогне
- Още от рано сутринта бременната трябва да помисли да хапне нещо, за да не стои стомахът ѝ празен. Добре е да изяде една-две солети, преди още да стане от леглото.
- Тост, препечена филийка със сирене или кашкавал и бисквити са подходяща закуска.
- Не е добре да пие на гладно вода.
- Плодовите сокове не са добър вариант. Млякото – прясно или айран – също.
- Глътка газирана вода често облекчава тежестта в стомаха.
- В някои случаи помага глътка разреден с вода лимонов сок.
- Заложете на „сухи“ и солени храни - бисквити, солети, гризинки, крекери. Кутията трябва да е близо до леглото на бременната. И още като усети, че устата ѝ се пълни със слюнка, да хапне една-две.
- За предпочитане са блюда без сос – печено месо, пържола, а не готвени.
- Стомахът се бунтува срещу мляко, компот, зелени зеленчуци.
- Някои храни с вида и най-вече с миризмата си предизвикват позиви за повръщане. Избягвайте ги.
- Яжте малки порции, но често. Стомахът не бива да остава празен.
- Белтъчните храни – сирене, постни меса могат да потиснат позивите за повръщане. Не при всички обаче „рецептата“ работи.
- Чай от джинджифил помага. Може да му добавите малко мед и лимон. Джинджифилът успокоява както позивите за повръщане, така и дискомфорта в стомаха. Няма риск за бременните.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари