Липсата на калций е особено опасна във възрастта 18-22 г.
За тревожна тенденция алармира Сдружението по остеопороза на Великобритания. Лекарите установили, че 70% от хората във възрастта 18-35 години спазват или са пазили някакви диети. И всеки четвърти въобще не консумира мляко и млечни продукти, които осигуряват калций и гарантират здравината на костите, съобщава UPI.com.
Особено популярното сред младите хора на възраст около 25 години е така нареченото „чисто хранене“, което налага от хранителния режим да се извадят определени групи храни. Заедно с това, проучването сочи, че тези, които са на възраст под 25 години, много по-често от по-възрастните, пишат в социалните мрежи и блогове, за предимствата на диетата без мляко и млечни продукти.
Учените предупреждават, че млечните продукти са богат източник на калций, който е нужен за здравината на костите, особено в период на растеж. И ограничаването на консумацията им в ранна възраст, увеличава риска от развитие на остеопороза по-късно в живота.
Здравината на всички кости в голяма степен зависи от околните тъкани - от кръвообращението в мускулите, което доставя хранителни вещества и кислород, от хормоните, от начина на хранене и храните, които осигуряват витамини и минерали. Всичко това гарантира активния градеж на всички кости в тялото. Процесът завършва до 18-22-годишна възраст.
И именно в този период организмът се нуждае от храна, която доставя калций - полагат ни се 1200- 1500 мг. калций всеки ден.
Млякото е един от източниците му и лишаването от мляко и млечни продукти в тази възраст, може да се отрази фатално. Негови заместители са морковен сок, бобови, бадеми, броколи, зелени листни зеленчуци, смокини, соя.
Костта е изградена от 50% вода и 23% минерални вещества. Тя непрекъснато образува, но и губи клетки. Балансът започва да се нарушава след 40 г., а в периода около менопаузата при жените, когато защитната роля на хормоните отпадне, още повече. Тогава костите стават по-крехки и податливи на счупвания. И те се нуждаят от повече калций, който при това трябва да бъде във форма, която организмът може пълноценно да усвои.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари