Какво трябва да направи мама
Снимка: Guliver / Getty
Понякога, когато преминава от кърма или адаптирано мляко към по-твърда храна бебето дъвче твърде мързеливо. Задача на родителите е да създадат всички условия да започне да работи с челюстите си.
За да се научи да дъвче, е много важно твърдите храни да се въвеждат навреме, обяснява специалистът по хранене д-р Татяна Максимичева.
Тъй като това умение е тясно свързано с развитието на нервната система и двигателните умения, можете да запознаете бебето с по-гъста храна от кърмата и или адаптираното мляко
още щом то се научи да се преобръща от гръб по корем
самостоятелно. Това умение е сигнал, че то физиологично е готово да работи с венците, с езика, а малко по-късно и със зъбите.
Дъвченето подготвя венците за никнещите зъби, а новите вкусове и различната консистенция на храната стимулират психо-емоционалното развитие.
Ако се забавите с въвеждането на твърда храна, това може да повлияе неблагоприятно на развитието на детето.
Кога да започнете?
През първите месеци от живота си бебето има защитен рефлекс да избутва с език лъжицата или твърдата храна от устата си. Това е необходимо е, за да не се задави.
Постепенно към 4-6 месец този рефлекс избледнява и то вече може да приеме първото хомогенизирано пюре в устата си. Веднага след като го опита, рефлекторно се появяват и първите дъвчащи движения: то сякаш смесва храната в устата си, за да я преглътне. В същото време се научава да контролира езика си.
Снимка: Guliver / Getty
Как да го поощрите?
Ако бебето протяга ръчички, за да получи продукт, който е полезен за здравето му, го похвалете.
След като получи желаното лакомство, то ще го сложи в устата си и, имитирайки възрастните и ще го избутва към венците си. Дори да изплюе първата хапка, считайте, че стъпката към успеха е направена.
Когато поникнат първите зъби, му предложете парче твърда храна - хляб, бебешки бисквити или ябълка, морков или круша. Това е добра тренировка за дъвкателния рефлекс.
Използвайте правилно лъжицата за хранене. Съдържанието ѝ трябва да е по-близо до средата на езика - от това място е най-удобно бебето да "обработва" храната.
Различни силиконови играчки за гризане също могат да помогнат и ще насърчат бебето да дъвче.
Малки трикове
Ако бебето категорично отказва да яде по-гъста храна, бъдете търпеливи и прибягвайте до някои хитрини. Опитайте се да се съобразите с неговите вкусове.
Когато то не харесва вкуса на храната, веднага я изплюва. Бъдете търпеливи.
Смята се, че са необходими 5-8 опита, за да привикне към нов продукт.
И само ако всички опити са били неуспешни, преминете към друг.
Ако бебето категорично отказва да яде по-гъста храна, приложете хитра тактика: изберете картофено пюре, което е подходящо за възрастта му и намажете с него устните на малкия инат. Наблюдавайте реакцията му. Ако детето сбръчка нос, едва ли ще напреднете много. Направете пюрето така, че да отговаря на вашия вкус и след 3-4 дни пробвайте отново. Много е вероятно бебето да го изяде до последната лъжица.
Мона Василева
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари