Хормон кара стволовите клетки да се превърнат в мастни
Снимка: Shutterstock
Не е тайна, че стресът предразполага към похапване, а оттам и към увеличаване на килограмите. Защото, когато цял ден сме били под напрежение, се разтоварваме с малко шоколад или чаша червено вино.
Яденето обаче не носи само успокоение. То кара тялото да работи против самите нас и да складира мазнини. Стресът променя работата на клетките. Под негово влияние тялото започва да отделя хормона Adamts1, свързан с натрупването на мазнини в клетката. И това не само „зашива“ пояс с тлъстини около талията, но ги отлага и около важни органи – черен дроб и панкеас, като увеличава риска от развитие на диабет тип 2 и сърдечно-съдови болести, установи екип от Медицинския университет в Станфорд.
Под въздействие на стресовите хормони мастните клетки се увеличават. Така организмът взема предпазни мерки и се готви за тежки изпитания. Той се запасява и трупа в резерв за да си осигури максимално много енергия.
„Мастните клетки не са само пасивни резервоари за енергия. Те въздействат на разположените в съседство стволови клетки, които на свой ред могат да се „превърнат“ в различни видове. Хормонът Adamts1 обаче и тях превръща в мастни, готови да попълнят запасите. И те стават зрели мастни клетки“, обяснява Браян Фелдмът, ръководител на проучването.
Източник: The Daily Mail
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари