Хитри трикове събуждат интереса му
Снимка: Guliver / Getty
Детето извръща глава и прави физиономии на отвращение, щом лъжицата приближи лицето му – на всяко хранене родителите трябва да организират истинско представление само и само да си отвори устата. И да изиграят още един сериал, за да го накарат да я преглътне.
Какво може да се направи обяснява специалистът па хранене д-р Екатерина Пирева.
Капризите и безразличието на бебето към храната може да са индивидуална характеристика, но понякога са сигнал за проблеми.
Апетитът се влияе от различни фактори: от функционирането на централната нервна система и от стомашно-чревния тракт.
Централната нервна система е основният регулатор на процесите на глад и ситост, освен това влияе и на вкусовите предпочитания.
Снимка: Guliver / Getty
Например, въглехидратните храни увеличават количеството на серотонин - вещество, което повишава устойчивостта на стрес. Затова по-темпераментните деца обичат толкова много брашното и сладкото.
Но храненето им с нещо различно, винаги е трудно, защото дори дреболия може да ги разсее (а всяко дете рови с безразличие в чинията, когато е превъзбудено или уморено).
Нервната система работи в тясно сътрудничество със стомашно-чревния тракт, влияе върху производството на вещества, необходими за храносмилането - неслучайно храната, изядена с удоволствие, се усвоява по-добре. От своя страна проблемите в храносмилателната система влошават апетита.
Детето може да откаже определен продукт, ако стомахът му трудно се справя с него (например неприязън към млякото понякога възниква при непоносимост към някоя от съставките).
Апетитът може да намалее и по време на болест, защото тялото хвърля всичките си сили в борбата с инфекцията.
Ако проблемът с апетита на детето е траен, потърсете консултация с вашия педиатър.
Преди да го посетите, се опитайте се да запишете колко, какво и кога е яло детето в последните 3-4 дни.
Лекарят ще оцени дали има проблем и ще даде съвет, ако е необходимо, защото понякога родителите обвиняват детето за лош апетит напълно незаслужено.
Апетитът до голяма степен се формира от родителите, така че му помогнете да се настрои на правилната вълна.
Снимка: Guliver / Getty
- Спазвайте режима, но уважавайте предпочитанията на детето. Например, не му налагайте да яде много, ако обича да яде малко и често.
- Помислете за особеностите на нервната му система. Например, преди да извикате на масата палавото и буйно дете, му дайте време да се успокои.
- На масата се опитайте да го заинтересувате с нещо: интересно подредена чиния, ярки ястия, декорация, нови вкусове.
- Не използвайте лакомства като награда („ако си изядеш супата, ще ти дам бонбон“), за да не придобият в очите на детето по-голямо значение от основното ястие.
Ако детето упорито отказва продукт, не настоявайте. Заедно с лекаря изберете заместител на „врага“.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари