Ето в кои разпространени митове не трябва да вярвате и да се плашите
Снимка: Shutterstock
За бебешките колики вероятно сте чели много. А колко сте слушали… Когато очаквате дете, със сигурност добронамерени приятелки ще ви подготвят за този период – някои с реалистични описания, други – със силно преувеличени.
А колко съвети ще получите, след като бебето се роди и коликите започнат… В кои да вярвате и има ли такива, в които трябва да се съмнявате?
Ето 10 популярни заблуди за бебешките колики, които не бива да ви притесняват.
1. Всички бебета страдат от колики
Истината е, че не всички имат колики. Дори в едно семейство може да се случи едното бебе да плаче неутешимо близо два месеца, заради коликите, а другото да спи блажено и просто да прескочи този период.
Учените все още нямат обяснение защо едни страдат, а други – не. Така че не се притеснявайте, че вашето бебе е по-различно, ако се случи да няма. А се поздравете за късмета.
Снимка: Shutterstock
2. Коликите са заболяване
Няма такова нещо! Коликите се дължат на незрялост на храносмилателния тракт или на поглъщане на въздух по време на хранене. Така че спрете да вярвате във всичко, което прочетете в социалните мрежи. И в никакъв случай не пристъпвайте към самолечение, защото може да е опасно.
3. Зависят от храната на майката
Ако вярвате в това, ще се наложи силно да ограничите храната си, което пък изобщо не е добре от здравословна гледна точка. Да не говорим, че за бебето е полезно да го „запознавате“ с различните вкусове чрез кърмата. На практика всичко, което ядете се преработва в стомаха и синтезът на кърмата зависи не от това, а от хормоните.
4. Водата трябва да се преварява
До шестия месец бебето изобщо няма нужда от вода, тъй като кърмата му е напълно достатъчна. Така че дали ще е преварена или не, това вече няма значение. Защото след шестия месец коликите отдавна ще са вече минало.
5. Бебетата плачат заради коликите
Бебетата плачат поради най-различни причини: от глад, от скука, от страх, от шумове, от светлини и разбира се, от колики. Просто в тази възраст плачът е единственият начин, по който новороденото може да ви каже, че има някакъв дискомфорт.
6. Масажите помагат срещу колики
Масажите и гимнастиката могат да имат ефект при някои бебета по време на колики, но това не е правило. Възможно е да се случи, но не разчитайте само на това.
7. Здравото бебе няма колики
Причините за коликите все още не са добре изучени, но те категорично нямат нещо общо със здравето на бебето.
Снимка: Shutterstock
8. Кърменето по час помага при колики
Уви, това не е така. А причината е, че до следващото хранене бебето може да е много изгладняло, да се нахвърли лакомо на гърдата и гълтайки млякото, да поеме повече въздух. А това вече предизвиква колики.
9. Адаптираното мляко намалява коликите
Това къде го прочетохте или чухте? Точно обратното е. Когато се хранят от шише, бебетата гълтат повече въздух, отколкото при кърмене.
10. Коликите продължават три месеца
До третия месец съзрява храносмилателния тракт, който има връзка с коликите. Но това не означава, че те също продължават толкова. Коликите могат да траят само една седмица, а могат да продължат и три месеца, така че не бройте дните.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари