Ето някои любопитни неща за първите 30 дни след сватбата
Повечето младоженци, веднага след сватбата, заминават за една романтична и интимна мечтана почивка.
Снимка: Shutterstock
Всички знаем какво е меден месец: мечтана ваканция на романтично място, която следва сватбата на една двойка. Но защо се казва така?
Мнозина се чудят как се е появил терминът „меден месец“ и какво е истинското значение на този популярен израз. Нека заедно разберем защо се нарича така.
Повечето младоженци, веднага след сватбата, заминават за една романтична и интимна мечтана почивка. Обикновено най-популярните дестинации са екзотичните и пътуването трае не точно месец, а около 10 до 20 дни. А понякога става дума само за един уикенд в съседно място.
Очевидно няма стандартно правило, но меденият месец е изпитана традиция. Защо обаче?
Символично, този период позволява на съпрузите да започнат новото пътуване заедно далеч от всичко: уникална възможност да заемат собствено пространство и да се посветят на двойката, създавайки ценни спомени на очарователни места.
Тази възможност помага за укрепване на връзката, забавлението заедно и началото на брачния живот по най-добрия възможен начин. Освен това натоварващата подготовка за голямото събитие оставя място за релакс и безгрижни мигове.
Терминът всъщност води началото си от Средновековието. През V и XV век младоженците са пиели заедно медовина, тоест медено вино, с което давали начало на лунния цикъл. Лунният цикъл продължавал около 30 дни - период, в който бракът бил на върха и с много страст.
По това време се е смятало, че тази алкохолна напитка, получена от ферментацията на мед, е добра поличба за двойката. А при липсата на часовници времето се изчислявало на базата на лунните цикли. Следователно комбинацията от „луна“ и „мед“ е възприета буквално: период на сладост. През Средновековието също така се е смятало, че медовината помага за зачеването и романтиката.
Самият термин меден месец идва от староанглийски hony moone. Хипотезите за произхода му са различни, като например пълнолунието през юни, наричано още медовина. Юни все още е любимият месец както за сватби, така и за събиране на мед.
Друга теория за средновековния произход е, че любовта е мимолетна, точно като пълнолунието, и избледнява с времето като намаляващата луна.
През XIX век в Европа, Америка и Обединеното кралство младоженците отивали в домовете на роднини и приятели, които не можели да присъстват на сватбата. Често те били придружени от близък човек на булката, за да ѝ помага да влезе в ролята на съпруга.
Около 1870 г. двойката започва да пътува вече сама, като по този начин показва своята независимост, особено икономическа. Това обаче е лукс за малцина. В средата на 20 век се раждат първите курорти за меден месец и тогава вече става по-достъпно.
В днешно време най-популярните дестинации за меден месец в световен мащаб са Хавай, Флорида, Таити, Италия и Мексико, в зависимост от времето на годината и финансовите възможности.
Понякога меденият месец не винаги е веднага след сватбата: поради служебни причини или други ангажименти. А и много двойки избират съвсем кратки пътешествия с продължителност няколко дни. Но други се спират на класическия 30-дневен маршрут, в който да се насладят на любовта си.
Деси Тодорова по материали от Curioctopus
Преминаването към гърне е понякога дълъг процес, който не преминава така гладко.
Снимка: Shutterstock
Пасивните агресори не изразяват директно желанията си, а го правят завоалирано.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари