Не става въпрос само за чистота, обяснява психолог ( част 1)
Жена с гумени ръкавици се готви да чисти дома. Снимка: Getty
За много жени поддържането на ред в къщата е задача, за която те са готови да жертват сили, време и дори спокойното общуване с децата и съпруга.
А, когато редът се наруши, чистенето и подраждането се превръща в проблем №1.
Защо това се случва, разказва психологът Катерина Демина, автор на книгата „Генът на борша или психоанализата на домакинството“.
Желанието ни да подредим къщата в много отношения е съпротива срещу хаоса, проява на най-важната нужда или по някакъв начин да управляваме живота си.
Колкото по-лоша е ситуацията около нас, толкова по-малко можем да контролираме външната среда, толкова повече се опитваме да контролираме вътрешната - нашия дом.
Жена, която чисти с прахосмукачка. Снимка: Getty
Първото нещо, което всяка жена започва да прави след преместване, е да пере, да търка, да мести мебели по свой начин и да подреждаа. Тези действия й позволяват да се чувства господарка в своя нов дом: сега живея тук, а не само временно.
Редът в къщата също е показател за нашето вътрешно състояние.
Не е нужно да сте психолог, за да разберете по вида на апартамента за какво домакинята има енергия и какви са нейните приоритети: дали силите й стигат само да измие чиниите или успява да изчисти цялата къща до блясък.
Почистването едновременно отнема нашите ресурси (време, енергия, понякога дори здраве), но и ги запълва.
Неслучайно някои жени не намират възможност да общуват със семейството си, но винаги ще намерят половин час, за да почистят умивалника и да го отпушат вместо водопроводчика. И дори (изненадващо) изпитват удоволствие и удовлетворение от това занимание.
Да водиш сърдечен разговор, особено с дете, означава да приемеш неговите преживявания. И ако майката е затрупана от собствените си тревоги, тя няма къде да “сложи“ неговите чувства. Но когато търка и лъска, тя постига не само чистота, но и заглушава болката си.
Майка събира дрехите на тийнейджър. Снимка: Getty
Почистването, както всяка физическа активност, е възможност да изживеете емоциите си с тялото си. Затова има мощен психотерапевтичен ефект.
Психолози откриват връзка между вида домакинска работа, която женана върши и това как се чувства.
В трудни моменти несъзнателно много жени преминават към домакинска работа, която се превръща във вид медитация и им помага да намалят стреса.
Основното нещо е да изберете правилната дейност.
Например, жените отдавна са забелязали, че не трябва да пекат кекс, ако са в лошо настроение – рецептата никога не им се получава.
При гняв или раздразнение, готвенето и друга работа, която изисква концентрация, например сортиране на нещата, гладене, шиене, не са подходящи. (има голям риск да развалите нещо).
Когато сте ядосани, най-доброто нещо, което трябва да направите, е да чистите: да търкате плочки, да измиете прозорците.
Заедно с активните движения, отрицателната енергия си отива - и домакинята постепенно се успокоява.
Отговорът на този въпрос не е толкова ясен, колкото изглежда.
С помощта на домашната работа можем да задоволим различни нужди: от очевидни физически (например нуждата от комфорт) до по-дълбоки, несъзнавани, а понякога дори свързани с някаква вътрешна травма.
Почистване в името на реда. За повечето жени измитият под и нещата, които са поставени по местата си, носи истинска радост. Те са готови да работят усилено за това, дори ако не получават радост от самия процес и с готовност биха го делегирали на някой друг (честно казано има и дами, които са безразлични към чистотата и това е нормално) .
Почистване за удоволствие. Жените, които обичат домакинската работа, са късметлийки, защото могат да правят това, което обичат 24/7. Въпреки това всяка домакиня винаги има няколко любими неща за вършене: някои обичат да мият на ръка чинии, тенджери, тигани, докато други се отпускат, докато гладят.
Почистване в името на почистването. Ситуация, в която една жена губи спокойствие от най-малкото петно, безкрайно търка и мие всичко около себе си и трудно се откъсва от тази дейност, не говори за любов към реда, а за невротизъм.
Ако сте обзета от прекомерна „мания” по чистота, потърсете консултация с психолог, защото зад нея най-често стои някакво травматично преживяване.
Почистване за признание. Можете също така да чистите и подреждате, за да бъдете оценена от съпруга, децата, да спечелите одобрението на околните. .
По правило съпругът и децата не искат от майката да поддържа апартамента чист - това е неин избор.
Ако една жена разбира, че като подрежда къщата, която е скъпа за сърцето й, тя работи предимно за себе си, проблемите възникват много по-рядко.
Почистване заради властта. С организирането на пространството и нещата по определен начин ние проявяваме своето аз.
Домът и редът в него са толкова интимна сфера, че за някои жени е напълно немислимо да допуснат непознат или дори техен роднина да се месят: ако направя това, значи че ще загубият авторитета си.
Контролът върху ежедневната страна на семейния живот определя йерархията: кой в къщата определя правилата, кой може и не може да се налага, кой ще изпълнява ...
Например, обикновено детето не трябва да кара майка си да мие чиниите. Ако то внезапно започне да прави това, значи, че семейството е в беда, а самата майка се е превърнала в безпомощно проблемно дете (както например се случва в семействата на алкохолици).
Следва продължение, което ще разгледа: чистенето като борба за власт и трябва ли да се карате, когато другите не чистят.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари