Този рефлекс се забелязва още през първите седмици след раждането
Стискането на юмрук или пръста на мама е част от израстването на бебето.
Снимка: Shutterstock
Вероятно ви е правило впечатление, как новородените бебета стискат своите юмручета. Питали ли сте се каква е причината? Всъщност свиването на юмрук е нормална реакция на бебето и едно от няколкото движения, които спомагат за развитието на бъдещите му фини двигателни умения.
Ето какво още е добре да знаете за този естествен рефлекс и за други често срещани бебешки реакции, които може да забележите.
Новородените стискат юмруци инстинктивно
Снимка: Shutterstock
Докато бебето ви се учи да се адаптира към новата си среда след раждането, може да се учудите (и дори да се стреснете) от това как то се движи или пък какви звуци издава. Но имайте предвид, че новорденото преживява огромна промяна. Все пак външният свят се различава от тъмната и уютна утроба, така че с появата му физическите му реакции са съвсем в нормата.
Един от рефлексите е, вече споменатото, силно стиснато юмруче или юмруци. Това примитивно движение се нарича още „палмарен захват“ и може да го предизвикате, като нежно погалите с пръст отворената длан на бебето. Ще видите как то веднага ще свие юмрук в отговор.
Други естествени реакции са:
Този важен рефлекс помага на бебето да намери зърното при кърмене и започва още с раждането. Можете да го видите в действие, като докоснете бузата на бебето, за да го накарате да обърне главата си към гърдата или шишето.
Още преди бебето да се роди, то се упражнява да суче. Този инстинкт да смуче всичко, което е поставено в устата му, е умение, което вие и вашето бебе ще усъвършенствате по време на многобройните хранения през първите седмици.
Наричан още реакция на уплаха, този рефлекс се появява още при раждането и кара бебето да размахва ръцете си с внезапно движение, когато е изненадано от ярка светлина, силен шум или дори усещане за падане.
Този рефлекс е малко забавен. При тази „фехтовална“ поза при раждането главата на бебето се обръща на една страна, а след това ръката на същата страна се изправя, докато другата се огъва, сякаш държи меч и се съревновава.
Стиснатите юмруци са неврологична реакция, която се появява, когато нервната система на бебето продължава да се развива.
Силно стиснатите юмруци, както и сгънатите лакти, ръце и крака, също са свързани с навика му изграден в майчината утроба, когато е било сгънато в плътна фетална топка. И гладните бебета стискат юмруци, а ако малкото има колики, ще забележите същото движение.
Ако подадете пръста си на бебето, то веднага ще свие ръчичка около него.
Снимка: Shutterstock
Обикновено не е необходимо да карате бебето да отпусне стиснатите си ръце, защото този рефлекс изчезва по естествен начин около пет-шестмесечна възраст. Ако бебето стиска юмруци поради стрес или колики, опитайте да го успокоите с малко пеене или гушкане. И, разбира се, ако е време за хранене, предложете гърдата или шишето. Веднага щом започнете, трябва да видите как ръцете му се отварят и отпускат.
Можете да експериментирате с „палмарния захват“, като поставите пръст в ръката на бебето и го наблюдавате как се затваря. Ще се изненадате колко силен е захватът му. Подобно движение извършват и бебешките крачета (нарича се „плантарен захват“). Погалете ходилото и наблюдавайте как малките пръстчета се свиват.
Нормално е от време на време да се притеснявате за развитието на бебето си или да сравнявате напредъка му с другите бебета в семейството и приятелския кръг. Но не забравяйте, че при редовните прегледи на бебето лекарят проверява всеки рефлекс, за да се увери, че всеки от тях реагира правилно.
Но ако определен рефлекс, например стиснатите юмруци, се задържа по-дълго от нормалното, това може да е сигнал за проблем с нервната система на детето. В редки случаи преувеличените рефлекси могат да сочат за церебрална парализа или хипертония, която представлява скован мускулен тонус. Винаги можете се консултирате с педиатъра на вашето бебе, ако се притеснявате от нещо.
Елена Николова по материали от Babycenter
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари