Често обкръжението на потърпевшия не забелязва, че човекът страда от такава тревожност
Страдащият от депресия често е перфекционист.
Снимка: Shutterstock
Депресията е сериозна болест, която засяга много хора. Потиснато настроение, тревожни мисли, липса на мотивация и апатия са само някои от придружаващите симптоми. Често обкръжението на потърпевшия не забелязва, че човекът страда от депресия. Заболяването протича различно при всеки, но следните осем изречения са особено показателни.
Страдащите от депресия често са уловени в капана на крайното мислене, когато става дума за стрес или разочарование: черно или бяло, всичко или нищо. В разговор са склонни да засягат негативни теми или да го обръщат в отрицателна посока. За тях няма междинна мярка и те постоянно се лутат между двете крайности.
За здравия човек е непредставимо, но хората с депресия често се затрудняват неимоверно да изпълняват елементарни всекидневни дейности. Ставането сутрин от леглото, разтребването или ходенето на пазар за тях е истинско предизвикателство, ако не и мъчение. Затова изречението „Не мога“ не е за пренебрегване като предупредителен сигнал.
Докато поемането на отговорност за собствените постъпки е признак на добро психично здраве, постоянните самообвинения говорят точно за обратното. Понякога депресивните личности са склонни да хвърлят върху себе си вината за всичко лошо, което им се случва. Депресиите създават модел на негативно мислене, понеже болестта засяга функцията на фронталния лоб, отговорен за мисленето и преценката. Затова потърпевшите често се чувстват виновни – дори за неща, които не са свързани с тях.
Краткият отговор на въпроса „как си“ обикновено е „добре съм“. Всички го използваме механично, дори да не отговаря на истината. Или защото не познаваме достатъчно добре питащия, за да си излеем сърцето, или защото просто не ни се навлиза в подробности. Така или иначе, този отговор често излиза и от устата на депресивните хора. Те се срамуват от състоянието си и не желаят да говорят за болката си. Но точно там им е грешката. Необходимо е тази болест да се приема сериозно и всеки засегнат трябва да се чувства сигурен да признае, че всъщност не се чувства добре.
Въпреки че на всеки се е случвало да бъде нападнат от следобедна умора, депресивните хора се намират в състояние на постоянно изтощение. Снабдяването на телесните клетки с енергия е нарушено и неспокойният сън на засегнатите не способства за пълноценна почивка. Следователно трябва да се има предвид, че тук става дума за различен вид умора.
Нормално е от време на време да искаме да останем насаме със себе си, за да заредим батериите, преди отново да се върнем сред хората. Но страдащите от депресия прекарват почти цялото си време сами. Склонни са да се изолират от външния свят и дори контактът с най-близките ги дразни.
Способността за преценка на хората с депресия често е ограничена. Те се чувстват изоставени и мислят, че никой не се интересува от тях. При това понякога даже не забелязват, че с поведението си отблъскват околните.
Страдащият от депресия често е перфекционист. Стреми се да дава сто процента от себе си както в професията, така и в личния живот. Има крайно високи изисквания към себе си. Но желанието да е идеален във всичко води до изтощение.
Ако вашите познати често използват едно или повече от горните изречения, възможно е да проявяват признаци на депресия. За щастие днес има безброй възможности за овладяване на болестта. Терапията е индивидуална за всеки засегнат. Важно е да подкрепяте депресивните хора и да бъдете търпеливи с тях. Ако се налага, предложете деликатно на тези ваши познати да се обърнат към специалист.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари