Защото те не са добър инструмент за възпитание и с какво да ги заменим
Снимка: Guliver / iStock
Когато детето се държи лошо, е твърде лесно да бъде укротено с обещание или заплаха, която родителят няма намерение или възможност да изпълни. В дългосрочен план обаче това руши връзката между дете и родител.
Всеки знае, че заплахите и обещанията са почти неизбежен инструмент на възпитанието. И дори да не харесват и одобряват този подход, много майки и татковци прибягват до него. Например, когато са с хлапето в ресторант и
то е нетърпеливо да стане от масата или се държи непоносимо
Тогава идва познатото: „Престани, ще ти взема таблета завинаги!“ или „Ако кротуваш още само 15 минути, у дома ще има награда.“
Естествено по-късно, дори да сте взели за малко таблета, му го връщате, а „наградата“ вкъщи най-често е блокче шоколад.
Е, какво толкова, ще кажете. Нали сте овладели положението?
Да, ама не! Вреда има.
Изследвания сочат, че подобни обещания и заплахи подкопават доверието на детето.
„Децата децата са много умни.
Те имат безпогрешен радар за лъжата
И веднага ще усетят дали дали това е фалшиво обещание“, казва психологът Микеле Борба. Той обяснява, че малките деца спазват обещанията си и очакват и други да постъпват точно така. В същото време те копират поведението на възрастните.
Когато родителите им нарушават обещанията си, детето усвоява това поведение. Решава, че то е приемливо, казва Борба.
Заплахите, които не изпълнявате, могат да имат още по-дълбоки последици.
Те объркват детето за правилата и последиците от неспазването им. И то решава, че „правилата“ всъщност могат да бъдат спазвани или не, в зависимост от конкретната ситуация.
Снимка: Guliver / iStock
Вместо заплахи и празни обещания, може да използвате други по-ефективни стратегии.
1. Овладейте ситуацията, преди да избухне конфликт. Важно е да намалите до минимум изблиците на недоволство.
Има 4 водещи причини децата да се държат непоносимо: когато са гладни, когато са отегчени, когато са уморени или се нуждаят от внимание.
Ако вие успеете да предвидите тези нужди, най-вероятно ще избегнете изблика. Ще намалите и собствения си стрес за овладяване на по-неприятна ситуация.
2. Забавете реакцията си. Ако поведението на детето започне да ескалира, това действително е предизвикателство за всеки родител. Тогава е по-разумно да забавите и да помисли за отговора си. Защото доверието се руши лесно, но много сложно след това възстановява.
В тези моменти е добре да съчувствате и да съпреживявате с детето: „Ти си ядосан, защото ...“ - обяснете му защо се ядосва и защото е така сърдито. Така ще намалите напрежението му.
3. Насърчавайте доброто поведение. Похвалите детето си, след като направи нещо добро, вместо да му обещавате нещо, което не можете да осигурите. Така ще го стимулирате и ще покажете какво поведение вие одобрявате. Точната, конкретната похвалата е много по-ефективна от кухата заплаха, защото в крайна сметка децата наистина искат да зарадват родителите си.
По материали на Fatherly.com, Мона Василива
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари