Каква е ролята на възнаграждението
Снимка: Guliver / iStock
Трябва ли да стимулираме детето с пари, когато получи хубави оценки или, ако се включи в домакинската работа и помага в къщи. На този въпрос отговаря специалистът по финансова грамотност Наталия Соколовска.
Има две гледни точки по този въпрос. Част от родителите смятат, че когато детето получи пари за извършена рабата или за добър успех, свиква с мисълга, че всеки труд се заплаща. И когато порасне, това му е от помощ. „Неговата работа днес е да учи, нека чрез нея си заработва пари“, аргументират се те.
Същото се отнася и за домашните задължения. Да се направи генерално почистване, да се напазарува за цялата седмица, да се вземе от градина малкото братче, да се окопае лехата в градината – това е работа. И като всяка работа, тя трябва да бъде възнаградена.
"Опозицията“ е категорично против. Не приема да се плаща нито за това, че детето се учи добре, нито за положения труд у дома. И много психолози са съгласни с тази позиция. Според тях не бива да се измества здравата мотивация: „Аз уча, защото имам нужда от знания и защото ми е интересно“ и да се утвърждава моделът: „Уча, защото ми плащат“. Така хлапето губи интерес към учебния процес и желание да научи нещо ново. Подобен подход вади на преден план не знанията, а полученото за тях възнаграждение.
Домакинската работа е задължение на всички в семейството. Тя е грижа за другия и за останалите членове. Не заради пари, а защото се обичаме и си помагаме взаимно.
Естествено и тези майки дават на децата си джобни пари, които покриват всекидневните му нужди, но те не са обвързани с успеха в училище, нито с домашните задължения.
Всеки сам за себе си като родител решава на коя страна да застане и семейният съвет определя дали ще поощрява детето си, като му дава пари за свършената работа или не. Ако обаче решите да го правите, не бързайте. Нека то за навърши 5-6 години, съветва специалистката.
Мона Василава
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари