8 важни факта, които да обмислите
Снимка: Getty
С появата на бебето обичайният ритъм на живот около нас се променя, променя се нашата личност.
Младата майка вече не принадлежи на себе си: нощите са безсънни, денят плува в мъгла, всички действия са подчинени на едно мъничко същество, напълно зависимо от мама. Отношенията със съпруга, роднините и дори със собственото ѝ тялото също се променят ...
Описвайки тези метаморфози на личността, френската психоаналитчка Катрин Бергерет-Амселек, нарече случващото се "криза на майчинството". За нея рядко се говори и процесът на “поемане“ на новата роля от младата майка може да отнеме няколко месеца, а понякога и години.
Ще ви въоръжим с 8 правила, за да преминете през този труден период по-леко.
1. Приемете факта, че нищо няма да бъде същото
„Първоначално направих всичко, за да променя възможно най-малко живота си: оставих бебето на бавачката и на бабите, продължих да ходя на партита, да се виждам с куп приятели, да се забавлявам. Не исках да приема, че новият статус да ми забранява да правя каквото си поискам. Но след няколко седмици осъзнах, че съм мъртво уморена. В крайна сметка влязох в нов ритъм - ритъма на живот с бебе, станах по-ведра и спокойна. Знам, че ще имам време за всичко, но малко по-късно”, казва 23-годишната Олга, майка на 10-месечнато бебе. Нейният опит е напълно типичен.
„Нормално е една нова майка да скърби за миналите безгрижни дни и за себе си“, потвърждава Джаки Марсън, английска психоложка, която изследва еволюцията на настроението на 60 нови майки. Нейното заключение е: повече от 90% от жените веднага след раждането чувстват, че са "загубили нещо важно".
„Това не означава, че младите майки съжаляват за нещо“, обяснява психоложката. - Напротив: повечето ме увериха, че раждането е най-хубавото нещо, което им се е случило в живота. Но никой не ги е предупредил за тези дълбоки промени на психологическо ниво, които ги очакват след раждането."
2. Знайте, че вашият случай не е уникален
„Защо приятелите ми спокойно се справят с детето, а за мен всичко е толкова трудно ?“ - подобна мисъл често измъчва младата майка.
Жената се затваря в преживяванията си, мисли си, че е единствената. Не се подвеждайте по фасадата – щастливи снимки на млади майки с бебета в социалните мрежи.
„Младите майки обикновено майсторски крият чувствата си: всичко, само да не признаят, че новият живот не винаги е в розово!
Най-добрият начин да разбиете тази стена от мълчание, да се отървете от срама от негативните си чувства, е искрено да споделите проблемите с приятелки, млади и опитни майки, за да разберете, че всички те живеят с подобни проблеми“, казва психоложката.
3. Дайте си време
Ако започвате нова работа, едва ли ще се самобичувате, след като в началото сте направили някои грешки. Покажете същото снизхождение към себе си, когато правите първите си стъпки като майка: все пак това е съвсем нова „работа“, нормално е да бъдете преследвани от съмнения и понякога от провали. Не се оставяйте да ви обвиняват, особено познати, които „ винаги знаят всичко по-добре“, или от специалисти, които казват, че майката трябва инстинктивно да разпознае защо бебето плаче - ще имате време да научите този нов език.
4. Поддържайте връзка със стари приятели
Не си отказвайте среща с приятел и една маргарита, която да изпиете (но ако не кърмите...). Бебето не е причина да стоите затворени зад четири стени, подреждайки памперси, докато то дреме.
Често забравяме за старите приятели точно когато имаме най-голяма нужда от тях. Споделянето на вашите мнения за пюрето от зеленчуци във форумите за майки също е страхотно, но не е заместител на стари приятели, с които вече сте изяли половин килограм сол: те могат да ви веселят, дразнят и съчувстват.
Снимка: Getty
5. Помислете за бащата на детето
Най-често забравяме за съпруга си - той просто не се вижда зад купчина пелени! Трябва да осъзнаете, че той също чувства промяна в живота си. Каква ли точно? В крайна сметка футболът остава в сряда - това е свещено и е задължително да отиде на бира с приятели, иначе животът не е сладък за него.
Разбира се, жената се измъчвана от чувство за жестока несправедливост. Но трябва да признаем очевидното: никой мъж няма да се превърне в идеален баща на следващия ден след раждането.
Докажете му своята снизходителност, толерантност, дайте време на съпруга си да намери нови граници - и в същото време да овладее работата с блендера.
Не е нужно да чакате детето да навърши пълнолетие, за да си наемете най-накрая детегледачка и да отидете някъде заедно на кино и разходка, гукайки, както преди. Този съвет, повторен сто пъти, въпреки това не престава да бъде актуален - романтичната почивка е важна и за двамата съпрузи.
6. Върнете се към любимите си дейности
Дори и нищо да не изглежда толкова съблазнително, колкото да слушате бърборенето на вашето ангелче, спомнете си колко интересни неща е имало преди! Няма време? Лош отговор.
„Всяка бъдеща майка трябва да запише - в присъствието на съпруга си! - онези любими дейности, които тя би искала да запази след раждането. Посвещавайки им поне 2 вечери в месеца, жената ще преживее този труден период много по-добре “, съветва психологът Джаки Марсън.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари