Дружбата и социалните контакти са важни за нашето благополучие
Снимка: Guliver / iStock
В живота ни на възрастни наличието на приятели не е така задължително, както, когато хората са малки и по-млади – на преден план изпъкват любовни и семейни отношения, които често е възможно да засенчат всичко останало. С възрастта приятелите намаляват, само че, от гледна точка на психолози, приятелските контакти имат само положителни страни на всяка възраст.
Приятелите помагат на мозъка да работи по-добре
Eкип от американския Северозападен университет изучавал хора над 80-годишна възраст, които имали силна памет, каквато се наблюдава на средна възраст и при всички участници в изследването се оказало, че за това са допринесли позитивните социални отношения. „Резултатите и от други, предишни изследвания предполагат, че иприносът на социалната интеграция, взаимодействието със семейства и приятели и емоционалната подкрепа на социалните мрежи е свързана с когнитивните функции на възрастните хора“, казва докторът по философия и клиничен невропсихолог от Северозападния университет и водещ автор в изследването Аманда Кук Махер.
„Нашите резултати допълват предишните, предполагайки, че висококачествените социални отношения могат да бъдат важен фактор за високите когнитивни показатели.“ Подобни изводи изглеждат съвсем логично – за да се поддържат продължителни отношения и редовно общуване, са нужни постоянни интелектуални усилия.
Благодарение на приятелите се чувстваме по-добре
Липсата на приятелства и социална подкрепа увеличава рискът от развитие на тревожни или депресивни разстройства, смята докторът по философия и психолог Джена Гловър. Една от ключовите съставки на лечението на депресия е да се помогне на човека да разшири своя кръг на общуване и да увеличи количеството време, което прекарва с приятели. Освен това, наличието на приятели помага на хората да противодействат на стреса. Когато чувстваш, че наблизо има кой да ти подаде ръка, в организма расте нивото на прогестерон – хормонът, който помага за намаляване на безпокойството. Изследователите предполагат, че тази особеност е изиграла значителна роля за установяване на социални контакти в хода на еволюцията.
Заедно с нивото на стреса намаляват и рисковете за увреждане на здравето, в частност – сърдечносъдовите заболявания, напълняването и депресиите. В този смисъл често полезни са и роднините, особено, след като с възрастта пресяваме хората, с които повече нямаме общи интереси или приятелството е станало токсично – роднините остават с нас за цял живот.
Те могат да помогнат на професионалните ни успехи
Снимка: Shutterstock
При жени, които често споделят проблемите и целите в кариерата си с приятелки или си поддържат отношения в женско общество, има по-голяма вероятност да постигнат професионални успехи. В много компании са се запазили предразсъдъци към жените, което води до неравно заплащане и пречи да служебното им издигане, но наличието на приятелства може да разшири вашия социален кръг и да създаде условия за израстване. Освен това често, наред с кариерата, жените са натоварени допълнително с майчински и домакински задължения. В известен смисъл приятелствата, които поддържаме във всички аспекти на живота, го облекчават значително като цяло.
Мотивират ни да се развиваме
Когато приятелите ни имат здравословни навици, разнопосочни интереси и полезни хобита, това може да бъде вдъхновение да развием и себе си в положителна посока, и да се присъединим към тях. Често именно благодарение на близките си хората за първи път влизат в спортна зала, тръгват на пътешествие, започват да се занимават с благотворителност или учат нещо ново. Но не бива да забравяме, че важи и обратното – негативният пример е не по-малко заразителен. Когато сме заобиколени с хора с вредни навици, липса на ясни цели и устойчиви интереси или ниска култура, нямаме мотивация да се развиваме.
Приятелите удължават живота
Пряката зависимост между продължителността на живота и наличието на развити социални връзки е установена в немалко изследвания. Хора със силна подкрепа от страна на околните живеят по-дълго от самотните и изолирани от обществото личности. Освен това е доказано, че жени с рак на гърдата, които имат силни емоционални и социални връзки, имат повече шансове за оздравяване.
Помагат да разбираме себе си по-добре
По думите на доктора по философия и доцент по социология в Дартмутския колеж Дженис Маккейб, когато хората разговарят с приятели или мислят за тях, те изразяват идеите си какви биха искали да бъдат, затова е важно да умеем не само да пазим приятелствата си, но и да прощаваме на тези, които не отразяват нашите ценности. Хората често не искат да се разделят с някои приятели заради носталгията по миналото, от страх да не изглеждат груби, или с мисълта, че те могат да им бъдат полезни в бъдеще. Но понякога прекратяването на приятелство може да се окаже полезно за саморазвитието ни.
Източник, превод Марина Атанасова
Чрез игра с детето може да бъдете полезни и за някои важни умения за неговото развитие.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари