Понякога една обикновена разходка може да ни помогнем успешно да подредим мислите си
Снимка: Shutterstock
Чувствате ли се постоянно изморени? Усещате ли, че сякаш не ви се прави нищо и нямате желание за каквото и да е било? Липсва ли ви радостта от живота, желанието за активност, доброто настроение? Това може да не е знак за депресия, а за нещо далеч по-обикновено, но също толкова важно - липсата на почивка и умения за психическо и физическо разтоварване.
„От сън спомени няма“
Това твърдение олицетворява много точно начина на живот на младите. Те обичат нощния живот, организмът и психиката им все още се възстановяват сравнително бързо и ефектите от честото недоспиване биват лесно замаскирани. С течение на времето обаче те се натрупват и водят до влошено здраве.
Много професионални спортисти отделят все повече внимание на възстановяването след тренировки, отколкото на самите тях. Това е причината тяхната активна кариера да става все по-дълголетна. Факт е, че мускулите не се правят във фитнес залата, а в кухнята и спалнята. Храната, както и сънят, са основните компоненти, които са от значение за правилния отговор на организма на натоварванията, на които го подлагаме. Ние изтощаваме нашите мускули чрез спорт, но те стават по-здрави и издръжливи по време на почивката след това.
Снимка: Shutterstock
Подобна е ситуацията и с нашата психика. Всеки е учил за изпити до последния момент и... всеки е съжалявал за това. Липсата на сън влошава концентрацията, а според последните проучвания, именно докато спим, нашите спомени и знания от краткотрайни стават дълготрайни. Сънят има няколко фази, но обикновено това преструктуриране става в най-полезната - тази на дълбокия сън. Затова има постоянни нови проучвания как можем да увеличим трайността на тази фаза чрез различни стимули.
Следващия път, когато сте притиснати от времето, изберете спането пред четенето до последно. Колкото и да не ви се вярва, ще бъдете изненадани от резултата.
Почивката от различни ъгли
Сънят не е единственият начин за почивка. Ако се занимавате с интелектуална работа, то редуването ѝ с физическа е напълно подходящо. Обратният вариант е също валиден, разбира се. Едно просто ходене за кафе, което да ви оттласне от проблем, може да ви спести часове наред главоблъсканици.
Ние, хората сме склонни да хиперболизираме проблемите, а съсредоточим ли се в тях, често губим глобалната картина. Това наше неумение, да гледаме нещата от различен ъгъл, ни пречи да потърсим за решение извън кутията. Вглъбим ли се, влезем ли в зоната, трудно ще излезем.
Снимка: Shutterstock
Затова една проста разходка, един различен разговор могат да ни извадят от блатото.
Проблемите често са като плаващи пясъци - колкото повече се опитваме да се измъкнем (да се концентрираме върху тях), толкова повече затъваме. В тези ситуации някой трябва да ни подаде ръка, за да излезем от пясъците.
Едва когато ги погледнем отвисоко, ние ще сме в безопасност. Същото е и с проблемите - когато си прочистим главата, когато се разсеем, когато се заредим с нови идеи и успеем да се отърсим от бремето на временния неуспех, едва тогава ще намерим елегантното решение.
Продължението четете в Обекти.бг
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари