Ето как да замените вредните фрази в общуването
Снимка: Shutterstock
Всички имаме умения, виждания и идеи, в които се чувстваме уверени. Но дали други хора, било то шеф, колега, приятел, партньор или нов познат, ви възприемат по този начин, зависи от това как общувате.
Твърде пасивни ли сте в комуникацията, позволявайки на другите да ви прекъсват и заглушават? Прекалено агресивни ли сте в общуването, създавайки врагове вместо приятели? Или сте пасивно-агресивни и дразните другите с неясното? Нито един от тези подходи в комуникацията няма да ви помогне да звучите уверено.
Ключът е да бъдете решителни, без да сте прекалено агресивни. За целта е добре да избягвате тези фрази, които ви карат да звучите неуверени или плахи:
1. „Извинявам се за въпроса, но…“
Когато започвате изречението си с извинение от рода на „Съжалявам, имам един последен въпрос“ или „Извинявам се за въпроса, но…“, може да звучи така, сякаш се самоунижавате или пък омаловажавате нещото, за което искате да питате.
По-добре е да пропуснете тези въвеждащи фрази. Вместо да кажете: „Съжалявам, че ви безпокоя, но можете ли да споделите доклада от срещата на екипа?“, използвайте по-директното: „Можете ли да споделите доклада от срещата на екипа?“. След това може да приключите с „благодаря“.
2. „Бих могъл да…“
Глаголите са думи за действие. Те казват на хората какво правите или какво ще направите. За да изглеждате по-уверени, подбирайте глаголи, които ясно изразяват вашите намерения.
„Ще“ е много по-силно от „може“. Заменете „Бих могъл да направя това“ с „Ще направя това“.
По същия начин, когато поискате нещо, „имам нужда“ е много по-добър избор от „искам“. Защо? Защото не искате асистент, а имате нужда от такъв.
Продължението четете в Мениджър Нюз
Чрез игра с детето може да бъдете полезни и за някои важни умения за неговото развитие.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари