Ето как това качество може да носи и позитиви
Снимка: Shutterstock
Основателят на Microsoft Бил Гейтс предпочита да наема на работа мързеливи хора. „Винаги избирам мързелив служител за трудна задача, защото той ще намери лесен начин за нейното изпълнение“, е казал мултимилиардерът.
Възлагането на трудна задача на служител, който може да я свърши лесно и бързо, често е по-добър подход от това да я дадете на най-амбициозния член на вашия екип. Това важи в особена сила за стартиращите компании, при които прекомерното внимание и стремеж към съвършенство могат да бъдат не по-малко фатални от некачествената работа, имайки предвид ограничените ресурси – време, енергия и средства, с които разполагат тези фирми. При тях по-бързите и евтини решения могат да бъдат най-ефективни. Намирането на пътя с най-слабо съпротивление и на бързи решения обаче не прави човек мързелив. То го прави ефективен и добър в разпределението на времето си.
Като цяло категоризирането на тези типове поведение под знаменателя „мързелив“ е неточно, неясно и само по себе си мързеливо. Ваш колега не е успял да представи доклад по даден проект в дадения му срок? Той е мързелив! Предпочитате да почивате, вместо да тренирате във фитнеса. Вие сте мързеливи! Нещата не са толкова прости. Мързелът не е проблем, а симптом. Ние предпочитаме да не го виждаме като такъв, защото по-дълбоките причини за нашите колебания и отказ от предприемане на действие се коренят в неудобни истини. Именно те, а не мързелът, ни пречат.
Мързелът и продуктивността
Чувството на мързел много често е знак, че имаме нужда от почивка. Тук обаче е много важно да се подчертае, че почивката и мързелът не са едно и също. Това е често срещано разбиране, което няма как да бъде по-далеч от истината. Причината двете неща да се бъркат, е че на пръв поглед изглеждат сходни. Релаксирането вместо вършенето на работа, даването на приоритет на личните задължения вместо на професионалните и по-късното ставане сутрин са все неща, които могат да бъдат определени като признаци на мързел. Разбирането, че това са неща, които правят мързеливите хора, се дължи на културата на работа, при която демонстрацията на заетост се цени повече от действителната заетост и продуктивност.
Понякога най-продуктивното нещо, което може да направи човек, е да легне на дивана и да отдели няколко минути за кратка дряма. Разходките сред природата могат да ви помогнат да изчистите съзнанието си и да бъдат катализатор на креативни идеи. Почивката е равноправен партньор на работата – едното не може без другото. Действията, които в очите на другите може да изглеждат като мързеливи, всъщност ви помагат да бъдат по-добри в това, което правите.
Какво друго може да ни каже чувството на мързел
Добре сте отпочинали, не сте гладни или жадни и преливате от енергия. Въпреки това нямате мотивация и не ви се прави нищо. Това означава ли, че сте мързеливи? Отново, нещата не са толкова прости.
Липсата на мотивация е нещо, за което много от нас обвиняват себе си и разглеждат като личен недостатък. Вместо непрекъснато да се самокритикувате, какво ще кажете да подходим към този проблем с повече любопитство? Запитайте се защо избягвате определени задачи и не се задоволявайте с лесни и ограничени отговори. Може би нямате мотивация в работата, защото вече не научавате нищо ново от нея. Може би се страхувате от дискомфорта, който върви ръка за ръка с постигането на напредък (например във фитнеса) или пък ви плаши самата идея за провал и това, че вашата страст няма да ви отведе доникъде.
Продължението четете в Мениджър Нюз
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари