За да може да се освобождава от силните емоции
Снимка: Guliver / iStock
Няколко подхода за успокоение на хлапетата използват съвременните майки.
Методът на таймаут, за който сме писали, като че ли е особено популярен. Той е добра алтернатива на физическите наказания, но не винаги е най-добрият избор.
Съвременните родители четат, интересуват се от детската психология, опитват се да прилагат нови възпитателни подходи, които не нараняват детето. Отказват се от наказания в полза на „по-меки“ методи.
Наскоро писахме за британското кралско семейство, което изпробва ефекта от „дивана за разговори“.
Сега е ред на Марта Мами, която също има принос с новаторските си идеи.
Тя качи своето предложение в Tik Tok и то бързо спечели много последователи и стана вирусно. Вместо популярния таймаут, тя създаде „Кътче на спокойствието“.
„Кътчето на спокойствието помага на сина ни да се успокои, да върне равновесието си и сам да се справи със силните емоции. Там той лежи на мек килим, има пухкави възглавници и много играчки.
Преди близо едно година реших да се откажа от прилагането на таймаут, защото при сина ми той провокираше още по-бурни емоции. Стори ми се неефективно и жестоко да оставя детето си насаме с тези бурни емоции“, разказва тя.
Вместо да изпраща детето на таймаут като вид наказание за неговите преживявания, Марта намира начин да му помогне да се успокои и да внесе ред в емоциите си по здравословен и безопасен начин. (Някои психолози наричат този метод „таймин“ с други думи той не предполага детето да се извади от средата и да се лиши от общуване, а напротив – да попадне в специална атмосфера).
„Сега той си има супер комфортно и безопасно място, в което може да се усамоти, да помисли за емоциите си, да ги анализира и да се успокои. Там той може да медитира, да направи някакви дихателни упражнения или просто да се отпусне и да релаксира, с помощта на средства, които той си избере и харесва“, разказва тя в Tik Toke.
Ето и обяснението на Кристина Клемер, преподавателка от школата Монтесори.
„Таймин както и таймаут изважда детето от определена ситуация и с това слага край на лошото му поведение. Разликата е, че по време на таймин вие оставате заедно с детето, а не го оставяте само. Задачата е да направите това място максимално сигурно и успокояващо, така че да му помага да се концентрира", обяснява тя.
"В това „кътче“ или „ъгълче“ на спокойствието не е нужно да има много вещи, а няколко, с които да си поиграе. Това трябва да е мястото, в което детето може да се възстанови, след като нещо травмиращо го е разстроило. За по-малките е добре да осигурите възглавница, на която може да седнат, а по-големите е добре да имат пред себе си прозорец, за да гледат навън!“, съветва тя.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари