12 фрази, които пъдят страшните мисли от главата му (част 1)
Снимка: Guliver / Getty
Всяко дете под една или друга форма изпитва тревога и безпокойство. Като родители ние бихме искали да го защитим и предпазим, но често не знаем как.
През годините, работейки като психолог в областта на позитивната психология, аз разработих примерна схема с въпроси, които могат да го успокоят.
В момент на силна тревожност, опитайте с тези прости фрази да помогнете на хлапето да види, приеме и обработи своите тревожни мисли.
Ще дадем примери в три последователни дни, за да попълним арсенала на родителите от „оръжия“, с които те могат да въоръжат детето си.
Ето първата част.
1. "Можеш ли да го нарисуваш?"
Рисуването дава на децата възможност да изразят чувства, когато не могат да използват думи.
2. „Обичам те. В безопасност си. "
Тази увереност, която изразявате, и думите „обич“ и „безопасност“, дават на детето спокойствие. Не забравяйте, тревожността кара децата да се страхуват много и да очакват някаква опасност. Повторението на тази фраза има силата да ги успокои.
3. „Хайде да се преструваме, че пукаме гигантски балон."
Ще поемем дълбоко въздух и ще го пукнем, докато броим до пет.
Ако кажете на детето си да поеме дълбоко въздух в средата на паническа атака, най-вероятно ще чуете „Не мога!“
Вместо това го обърнете на игра. Преструвайте се, че пукате балон, като издавате забавни звуци. Като направите три дълбоки вдишвания и издишвания заедно с детето, ще успокоите стресовата реакция. А е много вероятно и да го разсмеете истински.
4. „Ще кажа нещо и искам да го кажеш точно като мен:„ Мога да го направя! “
Повторете 10 пъти тази фраза с различна интонация и сила на гласа. Маратонците през цялото време използват този трик, за да „преодолеят стената“.
5. "Защо мислиш така?"
Този въпрос е особено полезен за по-големите деца, които могат по-добре да формулират как се чувстват.
6. "Какво ще се случи след това?"
Ако децата ви са притеснени от предстоящо събитие, им помогнете да обмислят предварително и да определят какво ще се случи след него. Тревожността понякога се поражда от идеята, че след тревожното събитие няма живот.
7. "Ние сме непобедим екип."
Раздялата с родителите може да причини силно безпокойство при малките деца. Успокойте ги, че ще бъдете заедно, дори ако те не могат да ви видят.
Снимка: Guliver / Getty
8. Използвайте бойния вик: „Аз съм воин!“; „Не мога да бъда спрян!“
Има причина филмите да показват как войните крещят, преди да влязат в битка. Физическият акт на викането измества страха, защото докато крещим, тялото отделя ендорфини и в резултат на това настроението се повдига. А може и да бъде страшно забавно.
9. "Ако твоето чувство е чудовище, как би изглеждало то?"
Като дава образ на тревожността си, детето осъзнава чувствата, които го притесняват. Прави ги конкретни и осезаеми.
10. "Нямам търпение да ..."
Когато изразите интерес към бъдещо събитие, вие ще отвлечете вниманието на детето. Това ще намали безпокойството и тревожността му.
11. „Постави притесненията си на рафта, докато ние ... (слушаме любимата си песен, тичаме около блока, четем тази история). След това ще го вземем отново. ”
Децата, които са склонни да се тревожат, често смятат, че трябва да се притесняват, докато всичко "лошо" свърши. Това е особено трудно, когато хлапето е загрижено за неща, които не може да промени. Оставайки тревогите си „на рафта“, докато прави нещо забавно и интересно, то получава перспектива.
12. „Това чувство ще отмине. Нека сега се настаним по-комфортно . "
Комфортът на тялото, успокоява ума. Например, доказано е, че по-тежките одеяла, които оказват лек натиск върху тялото, намаляват тревожността и успокояват.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари